Cudowne właściwości… MIEDZI

– Maciuś, a nie moglibyśmy przygotowywać naszych olejów ziołowych do ciała i twarzy w kwasówce? To zdecydowanie uprościłoby poszukiwania 120 litrowego garnka… – zapytałam mojego upartego męża po 2 miesiącach bezskutecznych poszukiwań miedzianego naczynia, które spełniałoby kryteria opartego na starożytnej metodologii procesu produkcyjnego.

– Karola, ale te oleje stracą na swojej jakości. Przeczytaj te artykuły i najnowsze badania potwierdzające wpływ na zdrowie oraz wygląd skóry kosmetyków przygotowywanych w miedzianych naczyniach – odpowiedział bezkompromisowo przekonany o swojej racji. Po chwili wysłał mi kilka linków do przestudiowania. Z każdym kolejnym zdaniem otwierałam w zadziwieniu oczy. W Charaka Samhita jednym z najważniejszych tekstów ajurwedyjskich Charaka zalecał używanie miedzianych naczyń m.in. do produkcji ziołowych olejów do ciała. Dzisiaj właściwości miedzi są szeroko wykorzystywane w kosmetyce. Już po 30 minutach lektury tekstów od Maćka dowiedziałam się, że:

– miedziane naczynia są wykorzystywane do produkcji ziołowych olejów ajurwedyjskich od 5 tysięcy lat

– miedź jest silnym antyoksydantem co w praktyce oznacza, że zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia 

– ze względu na swoje działanie przeciwdrobnoustrojowe, pielęgnacyjne i odmładzające miedź była cennym składnikiem kosmetyków nie tylko w starożytnych Indiach, ale również w Egipcie

– miedź wspomaga produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co poprawia sprężystość i nawilża skórę

– miedź eliminuje wiotkość i spłyca zmarszczki

– miedź przeciwdziała trądzikowi i niedoskonałościom na skórze

– dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym wspiera procesy regeneracyjne skóry i gojenie się ran

– miedź jest znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i wzmacniających odporność dlatego od tysięcy lat w Iniach zaleca się picie wody przechowywanej w miedzianych naczyniach; w ajurwedzie podkreśla się, że taka woda posiada zdolność równoważenia wszystkich trzech dosz. Jony miedzi w ilościach śladowych przechodzą do wody usuwając patogenne mikroorganizmy i wspierając działanie całego naszego organizmu. Ajurweda zaleca rozpoczynanie dnia od szklanki wody, która przechowywana była właśnie w miedzianym naczyniu…

– preparaty zawierające nawet niewielkie ilości miedzi przynoszą ulgę w przypadku artretyzmu oraz bólu pleców – dlatego masaż olejami ziołowymi gotowanymi w miedzianych naczyniach niezwykle korzystanie działa w przypadku tych dolegliwości

– Wiesz co teraz rozumiem dlaczego tak ważne, abyśmy gotowali nasz olej w miedzianym naczyniu – po kilku godzinach spojrzałam Maćkowi głęboko w oczy i wyznałam. Następnego dnia okazało się, że Piotrek, nasz sąsiad, jeden z najlepszych przyjaciół Maćka zna metaloplastyka, który podjął się zadania. 2 tygodnie później odebraliśmy 120 litrowe miedziane naczynie, w którym przygotowujemy dla Was teraz nasze ziołowe oleje do twarzy i ciała Prakriti. Na dodatek oleje, które dzięki blisko 70 godzinom gotowania zawierają właśnie śladowe ilości wspierających funkcjonowanie naszego organizmu, produkcję kolagenu i elastyny, odmładzających jonów miedzi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *