Czy mina Maćka świadczy o tym, że zmierzamy już na porodówkę? Nie… Mina Maćka zapowiada zestaw wyjątkowych, poruszających aż 42 mięśnie twarzy, poprawiających cyrkulację, elastyczność skóry twarzy i odmładzających ćwiczeń, które możesz codziennie wykonywać w domu. Skuteczność tzw. Jogi twarzy potwierdzają jej miliony użytkowników na całym świecie. Połączona z odpowiednią, dobraną do naszych indywidualnych potrzeb dietą, ćwiczeniami oddechowymi, medytacją oraz naturalną olejową pielęgnacją poprawi nie tylko wygląd Twojej skóry, ale również samopoczucie. Poniżej 7 ćwiczeń (w tym jedno oddechowe), które możesz włączyć do codziennych rytuałów dbania o siebie.
1. „Kiss and smile”, czyli całuj i uśmiechaj się…
Naprzemiennie układaj usta w „dziubek” jak do pocałunku, a następnie uśmiechaj się szeroko. Powtórz te dwa ustawienia ust 15 razy dziennie. To ćwiczenie poprawia wygląd i działa na mięśnie policzków oraz brody jednocześnie.
2. Nadymaj policzki…
Kojarzysz tzw. Nadymkę? To ryba, która odstrasza potencjalnych agresorów nadymając się jak balon. Podobny mechanizm wykorzystaj w trakcie tego ćwiczenia. Twoim celem nie jest jednak wystraszenie rodziny i przyjaciół, ale poprawienie, ujędrnienie oraz lepsze ukrwienie skóry policzków. Zrób głęboki, spokojny wdech i nadymaj na zmianę policzki przez około 30 s.
3. Podnieś powieki…
Z wiekiem skóra na powiekach staje się mało elastyczna i wiotka. To ćwiczenie przeciwdziała temu efektowi starzenia się. Jak je wykonać? Palce wskazujące obu dłoni umieść delikatnie tuż pod brwiami. Następnie na około 10 sekund zamknij powieki. Powinieneś poczuć jak powieki się odrobinę rozciągają. Ćwiczenie możesz powtórzyć 2 – 3 razy. Następnie pozwól oczom odpocząć.
4. Rozluźnij zmarszczkę mimiczną między brwiami…
Połóż palce wskazujące nad brwiami. Delikatnie naciskaj nimi na brwi, a jednocześnie szeroko otwieraj oczy. Rozluźnij i powtórz ćwiczenie rytmicznie 10 razy.
5. Zredukuj zmarszczki mimiczne na czole…
Obie dłonie zamknij w piąstki i rozpocznij masaż czoła. Masuj obiema rękami na raz od środka czoła w kierunku uszu. Powtórz około 10 razy, a następnie zrelaksuj czoło.
6. Zrób rybią buźkę…
Zassij oba policzki do środka tak aby powstał grymas przypominający rybią buźkę. Jednocześnie otwórz szeroko oczy, unieś brwi i na kilkanaście sekund postaraj się nie mrugać. Utrzymaj tę pozycję około 10 sekund, a następnie rozluźnij całą twarz. Powtórz ćwiczenie około 5 razy. To ćwiczenie uelastycznia policzki oraz wyszczupla twarz.
7. Akupresura twarzy…
Delikatnie oklepuj opuszkami całą twarz i szyję poprawiając w ten sposób cyrkulację. Następnie połóż palec wskazujący pomiędzy brwiami i przenieś uwagę w ten obszar. Spokojnie i naturalnie oddychaj. Połóż palce wskazujące na skroniach i rób niewielkie ruchy okrężne. Połóż opuszki palców na nosie przy kąciku oka. Połóż palce przy nozdrzach i przytrzymaj kilka sekund. Delikatnie oklepuj skórę pod oczami w okolice skroni. Podnieś skórę na skroniach. Delikatnie masuj palcem wskazującym punk nad ustami (na środku). Delikatnie się uśmiechnij i połóż opuszki palców wskazujących w kącikach ust. Używając palca wskazującego i kciuka podnieś uszy do góry, rozciągnij je na boki, a następnie do dołu. Palcem wskazującym naciśnij punkty za uszami. Wykonaj masaż limfatyczny palcami wskazującymi. Naciśnij punkt na wgłębieniu szyi. Odchyl szyję do tyłu wraz z dźwiękiem „uuuuuu” kilka razy pod rząd. Przekręć kilkakrotnie głowę w prawo i w lewo (na zmianę). Kręgosłup wyprostowany i odchylamy głowę do tyłu i do przodu. Następnie robimy krążenia głowy. W jedną stronę i w przeciwnym kierunku. Zamykamy mocno oczy i otwieramy je na oścież kilka razy na zmianę. Potrzyj obie dłonie i przyłóż do oczu.
Link do video na youtube akupresury twarzy:
8. Oddychanie naprzemienne – wspaniałą techniką oddechową (wywodzącą się z tradycji jogi) jest tzw. nadi shodana, czyli innymi słowy oddychanie naprzemienne. To jedna z najprostszych, najbardziej uniwersalnych i równoważących wszystkie trzy dosze pranajam. Jej sansrycka nazwa to nadi shodana pranayam, gdzie nadi to kanały energetyczne w ciele (jest ich aż 72 tysiące głównych), a shodhan – oczyszczanie. Jak sama nazwa wskazuje, technika ułatwia przepływ energii w ciele i równoważy obie półkule mózgu. Uspokaja, redukuje złość, poprawia koncentrację, uważność i jest świetnym wstępem do medytacji. Jest genialną, prostą pranajamą, którą możemy wykonywać wspólnie z dziećmi. Obserwujesz, że Twoje dziecko jest nadpobudliwe wieczorem? Możecie wspólnie (w formie zabawy) zrobić kilka rund oddychania naprzemiennego.
Przewietrz pokój lub otwórz okno. Następnie usiądź z wyprostowanym kręgosłupem w siadzie skrzyżnym, lotosie lub na krześle. Obie stopy powinny stać na podłodze. Teraz zamknij oczy. Lewą dłoń połóż na lewym kolanie wnętrzem do góry. Kciuk i palec wskazujący powinny delikatnie się dotykać. Palec wskazujący i środkowy prawej dłoni umieść między brwiami. Kciuk ułóż przy prawym nozdrzu, a pozostałe dwa palce przy lewym. Delikatnie przytkaj prawą dziurkę. Zrób wydech, a następnie, głęboki, powolny wdech lewą. Teraz przytkaj lewą dziurkę i odetkaj prawą. Zrób wydech, a następnie głęboki wdech prawą. Przytkaj prawą, odetkaj lewą i zrób wydech lewą. Tak wygląda jeden pełny cykl. Możesz go jeszcze powtórzyć 8–9 razy. Możesz w ten sposób oddychać kolejne pięć minut. Popraktyce pranajamy nie otwieraj od razu oczu. Usiądź wygodnie i przez następne kilka minut przenieś uwagę na oddech.