Szafranowy zawrót głowy, czyli o niezwykłych właściwościach tej najdroższej przyprawy na świecie…

Po prawej stronie staruszek sprzedający przepękle ogórkowate, które swym wyglądem do złudzenia przypominają skrzyżowanie ogórka z krokodylem. Po lewej głośna kobieta reklamująca słodkie mango i papaje. Na wprost stoisko z upchanymi w klatkach kurczakami. Wszystko zatopione w atmosferze chaosu, hałasu klaksonów tuk-tuków i zapachów, które przyprawiają o ból głowy. Gdzieś pomiędzy 80-letnia, zgarbiona staruszka, która od razu przykuwa moją i Maćka uwagę. Na plastikowej skrzyni ułożyła starannie małe paczuszki przygotowane ze skrawków już nieaktualnej gazety. W środku, w tych niepozornie wyglądających zawiniątkach ukryła prawdziwy skarb – szafran pochodzący z Kaszmiru. W przeliczeniu na złotówki jedno zawiniątko kosztuje trochę ponad 5 złotych. Oboje z Maćkiem spoglądamy na siebie, na ten drogocenny, autentycznie wyglądający towar i bez zbędnego targowania się kupujemy 5 paczuszek. Chowam je do pudełka po okularach słonecznych i z uśmiechem na ustach opuszczamy ten jeden z najstarszych bazarów w Karnatace w Indiach…  

Jak się zapewne domyślacie bohaterem dzisiejszego „odcinka” na blogu prakriti jest drogocenny szafran. Przyprawa, którą od lat cenimy i stosujemy w kuchni oraz naszej domowej, naturalnej apteczce. Okazuje się, że posiada ona również niesamowite zastosowanie w kosmetyce. 

Zobaczmy co na temat szafranu pisze dr Henryk Różański, sława naszej rodzimej fitoterapii: (…) Szafran działa uspokajająco, ale specyficznie. Znosi nerwice wegetatywne, obniża napięcie mięśni szkieletowych i gładkich, uspokaja drżenie i niekontrolowane nadmierne pobudzenie ruchowe. Nie upośledza przy tym procesów psychicznych i koncentracji, wręcz przeciwnie, na wiele osób działa psychostymulująco, poprawia proces zapamiętywania i odtwarzania informacji. Pomaga w koncentracji psychicznej i ruchowej. Znosi objawy depresji i stresu. Pobudza płciowo, dlatego uważany jest za afrodyzjak. Pobudza miesiączkowanie i erekcję, ułatwia i wzmaga skoncentrowanie się na akcie płciowym i fantazjach seksualnych. Wzmaga ukrwienie narządów płciowych. Działa żółciopędnie, antyseptycznie i pobudza czynności przewodu pokarmowego. Obniża poziom cholesterolu we krwi, hamuje rozwój miażdżycy. Nasila skurcze macicy, dlatego nie należy podawać szafranu kobietom ciężarnym. In vitro wykazuje wpływ przeciwnowotworowy. (…) – wyjaśnia dr Różański na swojej stronie (www.rozanski.li). Co ciekawe to właśnie substancje czynne zwarte w znamionach słupka krokusa odpowiadają za jego działanie przeciwdepresyjne!

Bardzo spodobało mi się to co na temat szafranu pisze Paul Pitchford. Podkreśla on, że obok m.in. serdecznika (zioło), szafran jest jedną z najlepszych przypraw łagodzących objawy menopauzy – szczególnie uczucie rozdrażnienia. Jednak, aby zachować jego lecznicze właściwości nie należy szafranu gotować z potrawami czy wodami ziołowymi, lecz dodać odrobinę pod koniec, gdy są jeszcze gorące. 

Niezwykłe właściwości szafranu dostrzegł również Paracelsus –  ojciec medycyny nowożytnej, lekarz, przyrodnik i alchemik. Jego słynny Elixir Proprietatis zawierający w składzie szafran miał być panaceum na wiele chorób i środkiem przedłużającym życie! 

Jak się okazuje jedna z najdroższych przypraw na świecie jest też niezwykle ceniona w ajurwedzie. Ma ostry, gorzki i słodki smak oraz działanie delikatnie rozgrzewające. Mówi się, że działa na wszystkie tkanki ciała, ale przede wszystkim na krew. Szafran jest zalecany m.in. przy depresji, bólach i zaburzeniach menstruacyjnych, menopauzie, impotencji i bezpłodności. (…) Szafran jest niezwykle skutecznym, ale bardzo drogim środkiem odżywiającym krew oraz pobudzającym krążenie i żeński układ rozrodczy, jak również ogólnie metabolizm. (…) Uznawany jest za najlepszy środek pobudzający i afrodyzjak, zwłaszcza u kobiet (…) – czytamy w „Jodze ziół” autorstwa Davida Frawley’a i Vasanta Lad’a. Jako jedna z niewielu przypraw działa kojąco na wszystkie trzy dosze, wobec tego jest stosowany przez ajurwedę przy wielu problemach zdrowotnych. Szafran działa także antyseptycznie i goi rany, zatrzymuje czkawkę, wymioty, podaje się go przy obecności pasożytów, przy zatruciach. Od wieków szafran był używany nie tylko do pobudzania libido wewnętrznie, ale także jago spożywanie z mlekiem lub miodem poprawiało gładkość cery, i uwaga: redukował nadmiar piegów! Stąd tak często był stosowany przez kobiety od Egiptu, po Keralę. W dzisiejszej dobie, aby zastąpić chemiczne kremy na twarz, mieszkanki Indii stosują olej na bazie szafranu tzw. „kumkumadi”. Na zakończenie warto podkreślić, że dzięki zawartości antyoksydantów ma on również właściwości odmładzające oraz silnie regenerujące. Rozświetla skórę twarzy. 

Szafran jest jednym z 11 składników ziołowych, którego użyliśmy do przygotowania naszego oleju do twarzy Prakriti. Aby skorzystać z jego całej mocy oraz aromatu olejku eterycznego Maciek dodaje go pod koniec całego procesu do już praktycznie gotowego oleju. 

Jak wzmocnić pamięć, koncentrację i umysł przy użyciu szafranu? 

Chcesz wzmocnić pamięć? Korzystając z rad Przemka Wardejna, zaprzyjaźnionego konsultanta ajurwedyjskiego, 1- 5 kosmyków szafranu zmieszaj z łyżeczką dobrej jakości masła klarowanego (innymi słowy ghee). Taką miksturę możesz przyjmować codziennie przez okres maksymalnie 2 miesięcy. Po tym czasie robimy analogiczną przerwę. 

Uwaga: przeciwskazaniem do częstego używania wewnętrznie szafranu jest m.in. ciąża. Okazuje się, że jego zbyt duża ilość może doprowadzić do poronienia! Nie powinno się go również podawać małym dzieciom. 

foto krokusów: Unsplash Mahdi Dastmard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *