Winter is coming

„Winter is coming” I zapowiada się, że będzie mroźnie i sucho. Już w przyszłym tygodniu świąteczno – sylwestrowym temperatury mają spaść w nocy poniżej 10 st. C. Nie wiem jak Wy, ale mróz, rozkręcone kaloryfery i niedostateczna ilość promieni słonecznych docierająca do mojej skóry, prowadzi do jej wysuszenia. Włosy stają się suche i łamliwe, podobnie jak paznokcie. Na dodatek staję się bardziej podatna na stres, wahania nastroju, bezsenność i spadki energetyczne. Zmą, jeszcze mocniej niż jesienią, mam zimne stopy i ręce. Wszystko to świadczy zdaniem ajurwedy o zaburzeniu doszy vata – powietrza i przestrzeni. Jak mu przeciwdziałać?

Przede wszystkim postawić na rozgrzewającą, odżywczą i otulającą nas od środka dietę. Jak pisaliśmy zarówno w „Lekach z roślinnej apteki” oraz w „Na szczęście”, naszym przewodniku po świadomym życiu powinna ona się składać z następujących poniżej pokarmów oraz opierać na opisanych zasadach.

DIETA ROZGRZEWAJĄCA

  1. Ogólnie większość surowych pokarmów jest bardziej ochładzające niż te, które zostały poddane obróbce termicznej. Podobnie więcej ciepła dostarczą nam dania jedzone na ciepło, niż nawet ugotowane, ale spożywane na zimno.
  2. Pij więcej ciepłych płynów. Możesz zimą nosić przy sobie termos z ciepłą wodą z niewielką ilością soku z cytryny i kilkoma plasterkami imbiru. Pamiętaj, że herbata (czarna też, ale w szczególności zielona) ma właściwości wychładzające. Jednak dodatek rozgrzewających przypraw np. cynamonu, imbiru czy goździków niweluje ochładzające właściwości herbaty. 
  3. Rośliny, które dojrzewają na słońcu mają najczęściej naturę termiczną neutralną lub wychładzającą np. zielonolistne (wyjątek stanowi rukola), ogórek, cukinia, kabaczek etc. Z kolei te które dojrzewają dłużej i przeważnie (ale nie zawsze) pod ziemią częściej rozgrzewają np. większość roślin korzeniowych, kapusta. 
  4. Zimą możesz włączyć do diety przyprawy, które w naturalny i szybki sposób podnoszą ciepłotę ciała. Do rozgrzewających (i tym samym poprawiających trawienie) przypraw i ziół należą m.in. cynamon, anyż, czosnek, cebula, cząber, estragon, goździki, imbir, jałowiec, kardamon, kminek, kurkuma, liście laurowe, majeranek, gałka muszkatołowa, oregano, pieprz (zarówno czarny, jak i kajeński), rozmaryn, skórka pomarańczowa, tymianek i asafetyda. 
  5. Włącz do diety rozgrzewające i odżywcze zboża (w tym mąki, kasze) takie jak: owies, gryka, orkisz, komosa ryżowa, brązowy ryż czy żyto.
  6. Włącz do diety produkty fermentowane takie jak kiszonki. Fermentacja sprzyja wytwarzaniu ciepła w przeciwieństwie do kiełkowania! 
  7. Korzystaj z generujących największą ilość ciepła metod obróbki termicznej takich jak: pieczenie, smażenie, duszenie, gotowanie czy gotowanie na parze oraz blanszowanie. 
  8. Jedz mniej produktów wychładzających takich jak: surowe warzywa i owoce (szczególnie unikaj bananów, zielonolistnych), produkty opartych na białej, rafinowanej mące, białym cukrze, nabiału, wychładzających zbóż jak jęczmień czy pszenica. 

Jak podkreśla Julia Grat, zaprzyjaźniona fitoterapeutka fascynującym jest fakt, że  najczęściej rośliny, które rosną latem mają pamięć słonecznych gorących dni i mają za zadanie ochładzać. Z kolei te, które rosną jesienią pamiętają chłód jesiennej słoty i mają za zadanie nas rozgrzać.

NATURALNE SPOSOBY NA ROZGRZANIE ORGANIZMU

Surya bhedana – jeśli kiedykolwiek praktykowaliście jogę to znacie „Surya namaskar”, czyli „Powitanie słońca. Surya bhedana jest techniką oddechową, które zwiększa produkcję ciepła w organizmie i przez to wspiera nasze trawienie. „Surja” oznacza „słońce”, a „bheda” „to co przebija, przeszywa”. Jest bardzo prosta. Na wstępie uchyl delikatnie okno lub jeśli jest bardzo zimno przewietrz pokój. Teraz wystarczy usiąść z wyprostowanym kręgosłupem (najlepiej, abyś przyciągnął również delikatnie pępek do kręgosłupa). Następnie zamknij oczy. Zakryj lewe nozdrze serdecznym palcem prawej ręki. Zrób głęboki, ale naturalny wdech (nie forsuj wdechu i wydechu) prawą dziurką do nosa. Następnie kciukiem zakryj prawe nozdrze i zrób wydech lewym. Oddychaj w ten sposób nawet 5 minut. Jak się teraz czujesz? Czy zrobiło się cieplej?

Uwaga: przeciwwskazaniem do tej pranajamy są nadciśnienie tętnicze i choroby układu sercowo – naczyniowego, gorączka. Surya bhedany nie powinno się nigdy wykonywać po posiłku tylko na pusty żołądek. 

Masaż olejem zimno tłoczonym olejem sezamowym (szczególnie masaż stóp) – zimno tłoczony olej sezamowy pojawia się u nas na stałe w okresie jesienno – zimowym. Wykonujemy przy jego użyciu zarówno poranny automasaż, ale również stosujemy jako genialny „balsam” do ciała. Olej sezamowy znany jest ze swoich właściwości rozgrzewających i odżywiających. Całą procedurę porannego masażu opisaliśmy dokładnie w zakładce „nasze produkty”. Oczywiście dla zwiększenia efektu możecie dodać do masażu naszego rozgrzewającego, równoważącego nadmiar vata oleju do ciała VATA Prakriti.

Rozgrzewająca woda ziołowa – nie jestem w stanie policzyć ilości wariantów wód ziołowych, które przyrządziliśmy na naszych warsztatach i w książkach. Każda z nich, choć może wydawać się podobna ma inne właściwości. Poniższą wodę skomponowaliśmy tak, aby przede wszystkim rozgrzewała. Wszystkie wykorzystane do jej przyrządzenia przypraw mają właściwości ogrzewające, ale również najczęściej osuszające nadmiar śluzu w organizmie (jak pieprz, imbir czy kardamon). Wodę w okresie jesienno – zimowym możesz stosować również jako remedium na przeziębienie i grypę. Możesz ją przyrządzić rano i wlać do termosu. Można ją również rozcieńczyć gorącą wodą. Uwaga: przeciwwskazaniem do stosowania kardamonu są wrzody! Jego zbyt duża ilość może wywoływać problemy z płodnością. Jednak w umiarkowanych ilościach mogą go stosować kobiety w ciąży i matki karmiące. lepiej nie używać cynamonu jeśli mamy tendencję do krwotoków z nosa lub obfitych miesiączek. Również kobiety w ciąży powinny ograniczyć ilość spożywanego cynamonu (mogą używać go w bardzo małych ilościach). Może on w umiarkowanych ilościach powrócić do jadłospisu karmiących mam. Przeciwwskazaniem do stosowania imbiru są choroby zapalne skóry, krwawienia i wrzody. Nie powinno się stosować jednocześnie imbiru i leków rozrzedzających krew (m.in. aspiryny). Jeśli bierzesz np. aspirynę stosuj imbir 2 godziny przed lub po jej zażyciu. Z kolei przeciwskazaniem do używania pieprzu są choroby zapalne układu trawiennego.

Rozgrzewająca woda zioła

1/2 laski cynamonu cejlońskiego
6 ziarenek zielonego kardamonu
1/2 łyżeczki ziarenek czarnego pieprzu
4 plasterki imbiru
1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
700 ml wody
ciepła woda do podania (opcjonalnie)

Wodę z przyprawy gotujemy około 15 minut na małym ogniu. Podajemy w takiej formie lub rozcieńczone ciepłą wodą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *