Prakriti
to naturalne produkty do pielęgnacji skóry, które wytwarzamy sami w naszej przydomowej manufakturze zgodnie z tradycyjną, starożytną metodą ajurwedyjską. Wszystkie nasze kosmetyki zaliczają się do kategorii „handmade”. Oparte są na zasadzie: „nakładaj na skórę tylko te produkty, które możesz zjeść”…
To unikalne produkty na polskim rynku,
które łączą synergicznie moc polskich, lokalnych ziół oraz indyjskich adaptogenów (jak brahmi czy ashwaghanda) i przypraw m.in. szafran, kardamon czy cynamon. Wszystko, aby stworzyć naturalne kosmetyki, które wspierają nie tylko kondycję twojej skóry. Dzięki wielogodzinnemu procesowi gotowania składniki czynne przedostają się do oleju, wchłaniają się poprzez skórę i podnoszą poziom Twojej energii życiowej. Poprawiają samopoczucie fizyczne jak i psychiczne.
CZYM NASZE OLEJE RÓŻNIĄ SIĘ OD TYCH, KTÓRE MOŻESZ ZNALEŹĆ NA RYNKU?
(…) Lecznicze oleje przygotowuje się łącząc zioła z rozmaitymi olejami. Zazwyczaj stosuje się olej sezamowy (…) Niekiedy używa się innych olejów, takich jak kokosowy, słonecznikowy lub rycynowy. Lecznicze oleje stosuje się przede wszystkim do użytku zewnętrznego (…) Oleje (…) oddziałują korzystnie na osocze, krew i tkankę mięśniową. Zwiększają agni – zdolność trawienia – w wymienionych tkankach. (…) Działają przede wszystkim na skórę, krew, płuca i jelito grube, przy czym przez jelito grube wpływają na tkankę nerwową (…)
David Frawley i Vasant Lad, światowej sławy lekarze ajurwedyjscy, „Joga ziół”
Czym oleje Prakriti różną się od innych, które możesz znaleźć na polskim rynku? Po pierwsze bazą naszych produktów są najwyższej jakości, ekologiczne, zimnotłoczone, spożywcze oleje: sezamowy, słonecznikowy i kokosowy.
Sam proces produkcji bazuje na starożytnej metodzie od tysięcy lat stosowanej w ajurwedzie. Do oleju bazowego (wspomnianego sezamowego, słonecznikowego i kokosowego) nie dodaje się gotowych ekstraktów roślinnych jak postępuje się w przypadku większości kosmetyków naturalnych na rynku. Oleje wraz z wodą i specjalnie wyselekcjonowanymi ziołami rosnącymi zarówno w naszej szerokości geograficznej (jak m.in. tatarak, bratek, skrzyp, nagietek, lawenda czy rumianek), jak i pochodzącymi z Indii (jak m.in. ashwaghanda, kolendra, brahmi czy drzewo sandałowe) poddaje się wielogodzinnemu procesowi gotowania w specjalnie przygotowanych miedzianych naczyniach. Dzięki temu z ziół ekstrahowane są substancje czynne rozpuszczalne zarówno w wodzie, jak i w oleju. Woda zostaje całkowicie odparowana, a olej nabiera wyjątkowych właściwości. Po aplikacji wchłania się praktycznie od razu, nie pozostawiając tłustego filmu na skórze. A wspomniane wcześniej substancje czynne i składniki aktywne przez skórę trafiają do krwiobiegu, a wraz z nim rozprowadzane są do najważniejszych organów w ciele. Olej nawilża i odżywia również stawy, ścięgna i kości.
OLEJ DO TWARZY
To nasz w 100% naturalny ulubiony produkt, który do tej pory zyskał sobie największą rzeszę fanów. Każdy z najbliższych, przyjaciół, osób uczestniczących w warsztatach, kto miał go okazję przetestować, używa go na stałe. Dlaczego? Być może dzieje się tak za sprawą najwyższej jakości 11 ziół i przypraw, które wykorzystaliśmy do jego produkcji. Być może wpływa na to niezwykła konsystencja oleju – wchłania się praktycznie natychmiast po aplikacji. Kto wie może swoją popularność i moc zawdzięcza dodatkowi szafranu oraz zmysłowemu absolutowi jaśminowemu. Prawdopodobnie na ten efekt końcowy wpływają godziny gotowania najlepszej jakości olejów spożywczych z ziołami i wodą oraz fakt, że wystarczy 7 kropli, aby Twoja skóra poczuła się odżywiona i nawilżona, a Ty spokojna i pozytywnie doenergetyzowana. Na zakończenie warto dodać, że dzięki połączeniu szerokiej gamy składników o zróżnicowanym działaniu nasz olej do twarzy możesz stosować w każdym wieku do pielęgnacji skóry zarówno suchej, normalnej jak i mieszanej. Nawilża on, uelastycznia i regeneruje skórę twarzy. Przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji zmęczonej i pozbawionej blasku skóry. Chcesz kupić olej do twarzy Prakriti? Zapraszamy do naszego sklepu online.
Z CZEGO SIĘ SKŁADA?
Nagietek lekarski znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę. Działa gojąco i przeciwzapalnie. Łagodzi podrażnienia i nawilża. Jest idealnym składnikiem w kosmetykach do cery suchej, wrażliwej i dojrzałej. Lawenda lekarska stosowana zewnętrznie odprężą, regeneruje, odmładza, wygładza skórę i działa antyoksydacyjnie (przeciwdziała efektom starzenia). Dodatkowo dzięki działaniu antybakteryjnemu lawendę często stosuje się w preparatach do cery tłustej, trądzikowej i problematycznej. Płatki róży damasceńskiej działają kojąco, przyśpieszają gojenie się ran oraz mają silne właściwości przeciwoksydacyjne. W kosmetyce stosuje się różę przeciwko starzeniu się skóry, pękającym naczynkom krwionośnym, rozstępom, przesuszeniu, podrażnieniom, ranom, a nawet poparzeniom. Jaśmin nie tylko pięknie pachnie. Działa również przeciwzapalnie, nawilżająco i kojąco. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz przyśpiesza odnowę komórkową skóry. Kto z nas nie zna łagodzącego i kojącego wpływu rumianku pospolitego. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia, przyśpiesza gojenie się ran. Działa przeciwstarzeniowo i usuwa oznaki zmęczenia. Słodka lukrecja rozjaśnia i wybiela naszą skórę. Jest odmładzająca, nawilżająca, łagodzi podrażnienia wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce. Bratek, czyli fiołek trójbarwny podobnie jak większość wymienionych wyżej kwiatów można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Wyciągi z bratka łagodzą skórę. Są antyseptyczne, przeciwzapalnie i rozjaśniające. Bratek usuwa również obrzęki i cienie pod oczami. Czy słyszałaś o brahmi? To innymi słowy bacopa monnieri zioło adaptogenne pochodzące z Indii. Brahmi stosowane zewnętrznie wspomaga procesy odbudowy i regeneracji tkanek. W ajurwedzie wykorzystuje się go również do leczenia problemów skórnych m.in. łuszczycy i egzemy. Zdaniem najstarszej nauki o zdrowiu brahmi równoważy wszystkie trzy dosze.. Na zakończenie prawdziwa wisienka na torcie, czy drogocenny szafran. Ajurweda podkreśla jego odmładzające właściwości. Zdaniem najstarszej nauki o zdrowiu szafran jest afrodyzjakiem. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne – odmładza skórę. Rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry i nawilża.
Nasz olej do twarzy Prakriti wykonaliśmy na bazie zimno tłoczonego, ekologicznego oleju sezamowego i słonecznikowego. Oba produkty posiadają atest spożywczy. Ten pierwszy jest od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające, oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Z kolei olej słonecznikowy nawilża i wygładza skórę. Uelastycznia i wzmacnia jej naturalną barierę ochronną. Normalizuje wydzielania sebum i zwalcza zmiany trądzikowe. Działa przeciwstarzeniowo. Dodatek absolutu jaśminowego wpływa nie tylko na zapach. Sam zapach przywraca nas do równowagi, reguluje funkcjonowanie układu hormonalnego u kobiet i mężczyzn. Jaśmin jest również pomocny w pielęgnacji skóry.
Składniki (INCI): Sesamum Indicum Seed Oil, Helianthus Annus Seed Oil, Calendula Officinalis Flower, Lavandula, Rosa Damascena Flower, Jasminum Officinale Flower, Chamomila Recutita Flower, Glycyrrhiza Glabra Root, Viola Tricolor, Bacopa Monniera Powder, Equisetum Arvense, Acorus Calamus, Crocus Sativus, Jasminum Auriculatum Oil
*certyfikowany składnik ekologiczny z atestem spożywczym
JAK STOSOWAĆ OLEJ DO TWARZY PRAKRITI?
W zastępstwie, albo razem z innymi, najlepiej naturalnymi kremami do twarzy. Ja rano używam sprawdzonego, ekologicznego kremu nawilżającego (pół na pół z zimnotłoczonym olejem migdałowym) w dni, kiedy nakładam makijaż i wychodzę wcześniej z domu. W pozostałe stosuję nasz olej do twarzy Prakriti – rano pół na pół z zimnotłoczonym olejem migdałowym, a wieczorem nakładam bezpośrednio około 7 kropli oleju i wmasowują delikatnie w skórę twarzy. Jedna, 50 ml buteleczka wystarcza na około 2 miesiące codziennej pielęgnacji.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju do twarzy Prakriti. Badania aplikacyjne trwające 3 tygodnie na 25 osobach udowodniły, że:
- Stosowanie produktu sprawia, że skóra staje się elastyczna w dotyku (uelastycznia)
- Stosowanie produktu daje odczucie odżywienia skóry
- Produkt regeneruje skórę
- Produkt idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry (szczególnie suchej,
zmęczonej i pozbawionej blasku) - Olej jest dobrze tolerowany przez skórę
OLEJ DO CIAŁA VATA
Pewnie zastanawiasz się czym jest owa tajemniczo brzmiąca „vata”? To jedna z trzech dosz w ajurwedzie, najstarszej nauce o zdrowiu, którą opisaliśmy dokładnie w zakładce AJURWEDA. Na tym etapie wystarczy informacja, że skóra osób, które w swojej naturze lub obecnej nierównowadze posiadają nadmiar vata (innymi słowy żywiołu powietrza i przestrzeni) jest najczęściej wysuszona i pozbawiona blasku. Ajurwedyjska vata jest synonimem suchości i zimna. Jeśli oprócz wysuszonej skóry, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, jest Ci zimno, masz problemy z cyrkulacją (zimne dłonie i ręce) oraz powiązane z nimi problemy trawienne to nasz olej do ciała vata jest propozycją dla Ciebie. Aby w przybliżeniu określić, który z produktów Prakriti będzie wpisywał się w Twoje zapotrzebowanie energetyczne, wykonaj test we wspomnianej zakładce AJURWEDA. A poniżej możesz dowiedzieć się więcej o składzie tego w 100% naturalnego, cudownego, rozgrzewającego, poprawiającego cyrkulację i odżywiającego skórę ciała oleju. Oleju przeznaczonego do codziennej pielęgnacji suchej i pozbawionej blasku skóry ciała. Przede wszystkim oleju, który dzięki synergii zastosowanych składników nie tylko poprawia kondycję nasze skóry. Wpływa również pozytywnie na nasze samopoczucie. Ps. Używamy go całą rodzinną do codziennej pielęgnacji skóry w okresie jesienno – zimowym. Chcesz kupić olej do ciała vata Prakriti? Zapraszamy do naszego sklepu online
Z CZEGO SIĘ SKŁADA?
Ashwaghanda jest cudownym ziołem adaptogennym (pomagającym nam sobie radzić ze skutkami stresu), które pochodzi z Indii. Jest również rośliną o właściwościach tonizujących, odmładzających i uspokajających. Działa jak naturalny afrodyzjak. Regeneruje układ hormonalny, przyśpiesza gojenie tkanek. Jest uważana za zioło, które uziemia, czyli pomaga osadzić się osobom chaotycznym. Zewnętrznie stosowana jest również na rany i skaleczenia. Zdaniem najstarszej nauki o zdrowiu rozgrzewa i odżywia. Arcydzięgiel nazywany jest polskim żeń-szeniem. Wykazuje właściwości m.in. tonizujące, odmładzające i przeciwbólowe. Olejek arcydzięglowy rozgrzewa i poprawia ukrwienie skóry. Ma właściwości przeciwreumatyczne. Doskonale sprawdza się przy przy przeziębieniu i grypie, bólach mięśni i nerwobólach, przy zakwasach. Uspokaja i ma właściwości nasenne. Większość z nas słyszała o cudownych właściwościach ziela skrzypu na skórę. Cechuje się on wysoką zawartością organicznej krzemionki. Krzem jest pierwiastkiem, który pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Odpowiada m.in. za wchłanianie aż 70 innych minerałów! Skrzyp poprawia elastyczność skóry, uelastycznia naczynia krwionośne, odtruwa i sprzyja gojeniu się ran. Ma działanie silnie regenerujące i ujędrniające. Jest uważany za zioło, które uziemia, czyli pomaga osadzić się osobom chaotycznym. Shatavari jest wyjątkowym, indyjskim ziołem, które zdaniem ajurwedy działa na wszystkie tkanki w ciele. Ma właściwości odmładzające i tonizujące. Odmładza, nawilża i poprawia cyrkulację. Tatarak ma właściwości przeciwbólowe, uspokajające i odmładzające. Stosowany jest w przypadku bólów artretycznych. Działa bakteriobójczo i rozgrzewa. Jak już pisaliśmy słodka lukrecja rozjaśnia i wybiela naszą skórę. Jest odmładzająca, nawilżająca, łagodzi podrażnienia wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce. Imbir (stosujemy świeży korzeń) jest jednym z najlepszych ziół wspierających naszą odporność. Pobudza krążenie i rozgrzewa. Ma właściwości antycellulitowe i modelujące skórę. Z kolei aromatyczny cynamon cejloński poprawia cyrkulację, rozgrzewa i ma właściwości antyoksydacyjne (odmładza). Wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Dodatek kardamonu rozgrzewa, rozjaśnia i uelastycznia skórę. Sprawia, że czujemy się doenergetyzowani i witalni. Nasz olej do ciała vata Prakriti wykonaliśmy na bazie zimno tłoczonego, ekologicznego oleju sezamowego i słonecznikowego. Oba produkty posiadają atest spożywczy. Ten pierwszy jest od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające, oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Z kolei olej słonecznikowy nawilża i wygładza skórę. Uelastycznia i wzmacnia jej naturalną barierę ochronną. Normalizuje wydzielania sebum i zwalcza zmiany trądzikowe. Działa przeciwstarzeniowo. Dodatek absolutu róży bługarskiej wpływa m.in. na zapach. Relaksuje, uspokaja, odprężą i łagodzi stany lękowe. Łagodzi gniew i poprawia funkcjonowanie wątroby. Olejek różany przeciwdziała starzeniu się skóry, działa ściągająco i antyseptycznie.
Składniki (INCI): Sesamum Indicum Seed Oil*, Helianthus Annus Seed Oil*, Withania Somnifera, Angelica Archangelica Seed Powder, Equisetum Arvense, Asparagus Racemosus, Acorus Calamus Root, Glycyrrhiza Glabra Root, Zingiber Officinale Root, Cinnamomum Zeylanicum Bark, Elettaria Cardamomum Seed, Bulgarian Damask Rose Absolute, Citronellol, Geraniol
*certyfikowany składnik ekologiczny z atestem spożywczym
JAK STOSOWAĆ OLEJ DO CIAŁA VATA PRAKRITI?
W zastępstwie balsamów do ciała (np. Po porannym prysznicu lub wieczornej kąpieli) lub jako doskonały olej do masażu – przeprowadzonego samodzielnie lub w gabinecie terapeutycznym. Olej przeznaczony do codziennej pielęgnacji suchej i pozbawionej blasku skóry ciała. Stosuj go w połączeniu z olejem bazowym (np. zimno tłoczonym sezamowym lub zimno tłoczonym słonecznikowym) jako balsam lub olej do masażu lub w wersji nierozcieńczonej jako produkt pielęgnacyjny. Oleje możesz przed użyciem delikatnie podgrzać. W codziennej pielęgnacji wymieszaj 1/4 łyżeczki koncentratu z 1 łyżką oleju bazowego np. zimnotłoczonego sezamowego lub słonecznikowego, a następnie nałóż na osuszoną skórę ciała i delikatnie wmasuj. Koncentrat możesz także użyć w wersji nierozcieńczonej.
Olejowy masaż ciała (domowa abhyanga)
Masaże olejowe pomagają nam nie tylko nawilżyć ciało. Poprzez pobudzenie krążenie wspomagają również proces usuwania toksyn. Jeśli nie masz czasu na zrobienie całego masażu, po kąpieli posmaruj skórę delikatnie podgrzanym olejem sezamowym (tłoczonym na zimno; jesienią i zimą) lub słonecznikowym (wiosną i latem) połączonym z naszym Olejem do ciała vata Prakriti. Masz więcej czasu, wykonaj całą poranną procedurę tzw. domowej abhyangi (automasażu delikatnie podgrzanym olejem). Wiosną i latem jako oleju bazowego używaj zimnotłoczonego oleju słonecznikowego, a jesienią i zimą – sezamowego. Połącz go z naszym olejem do ciała VATA. Masuj całe ciało, również skórę głowy. Rozpocznij właśnie od głowy i twarzy. Schodź coraz niżej, aż do stóp. Wykonuj ruchy koliste na stawach (i brzuchu), a wzdłuż na długich kościach. Olej możesz pozostawić na ciele nawet na 10–15 minut. Następnie weź prysznic. Masaż pomaga oczyścić ciało z toksyn, a prysznic zmywa je z jego powierzchni. Jakie są jeszcze korzyści płynące z masażu? Jak podkreśla Vasant Lad, jeden z najbardziej znanych lekarzy ajurwedyjskich, masaż olejowy usprawnia krążenie, wycisza umysł i zmniejsza nadmiar vata (odpowiedzialna za m.in. spadki odporności i stres). Skóra staje się miękka, gładka i świetlista.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju do twarzy Prakriti. Badania aplikacyjne trwające 3 tygodnie na 25 osobach udowodniły, że:
- Stosowanie produktu daje odczucie odżywienia skóry
- Stosowanie produktu daje odczucie nawilżenia skóry
- Produkt daje odczucie ciepła (rozgrzewa)
- Produkt relaksuje skórę
- Produkt idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry (szczególnie suchej i pozbawionej blasku)
- Olej jest dobrze tolerowany przez skórę
OLEJ DO CIAŁA PITTA
Czym jest ajurwedyjska pitta? To jedna z trzech dosz w ajurwedzie, najstarszej nauce o zdrowiu, którą opisaliśmy dokładnie w zakładce AJURWEDA. Na tym etapie wystarczy informacja, że skóra osób, które w swojej naturze lub obecnej nierównowadze posiadają nadmiar pitta (innymi słowy żywiołu ognia i wody) jest najczęściej normalna, ale z tendencją do swędzących wysypek, egzem, uderzeń gorąca, zaczerwienień i piegów. Ajurwedyjska pitta jest synonimem gorąca i wilgoci. Osoby posiadające ją w swej naturze nie reagują dobrze na słońce. Ich skóra jest najbardziej podatna na poparzenia słoneczne. Pod wpływem nawet niewielkiej ilości promieni docierających do jej powierzchni, staje się różowa. Jeśli oprócz wyżej wymienionych objawów, szczególnie w okresie wiosenno – letnim, jest Ci bardzo ciepło, masz problemy z uderzeniami gorąca, nadkwasotą, zgagą i ognisty temperament (szybko się denerwujesz, ale również szybko wracasz do równowagi) to nasz olej do ciała pitta jest propozycją dla Ciebie. Aby w przybliżeniu określić, który z produktów Prakriti będzie wpisywał się w Twoje zapotrzebowanie energetyczne, wykonaj test we wspomnianej zakładce AJURWEDA. A poniżej dowiedz się więcej o składzie tego w 100% naturalnego, cudownego, ochładzające, tonizującego, łagodzącego podrażnienia i odżywiającego skórę ciała oleju. Oleju przeznaczonego do codziennej pielęgnacji mieszanej i normalnej skóry ciała. Przede wszystkim oleju, który dzięki synergii zastosowanych składników nie tylko poprawia kondycję nasze skóry. Wpływa również pozytywnie na nasze samopoczucie. Ps. Używamy go całą rodzinną do codziennej pielęgnacji skóry w ciepłe, letnie miesiące oraz w wersji nierozcieńczonej na zaczerwienienia, swędzące wysypki i podrażnienia skórne. Chcesz kupić olej do ciała vata Prakriti? Zapraszamy do naszego sklepu online.
Z CZEGO SIĘ SKŁADA?
Jak już wcześniej wspominaliśmy cudowne indyjskie brahmi stosowane zewnętrznie wspomaga procesy odbudowy i regeneracji tkanek. W ajurwedzie wykorzystuje się je również do leczenia problemów skórnych m.in. łuszczycy i egzemy. Zdaniem najstarszej nauki o zdrowiu brahmi równoważy wszystkie trzy dosze. Drzewo sandałowe (w tym przypadku czerwone) zdaniem starożytnej nauki o zdrowiu wychładza oraz uspokaja ciało i umysł. Podobnie działa na naszą skórę. Jest remdium na wszystkie problemy skórne związane z nadmiarem ognia w organizmie m.in. swędzące wysypki, egzemy. Ziele rumianku pospolitego wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia, przyśpiesza gojenie się ran. Działa przeciwstarzeniowo, łagodzi i usuwa oznaki zmęczenia. Słodka lukrecja rozjaśnia i wybiela naszą skórę. Jest odmładzająca, nawilżająca, łagodzi podrażnienia wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce. Mięta zielona podobnie jak większość rodzajów tego wspaniałego ziela (za wyjątkiem m.in. mięty pieprzowej) ma właściwości ochładzające i odświeżające. Chroni skórę przed starzeniem się, rozświetla ją i reguluje pracę gruczołów łojowych. Świetnie sprawdza się do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami i trądzikiem. O żywokoście lekarskim opowiadała mi już moja babcia w dzieciństwie. To zioło od niebywałych właściwościach od lat wykorzystywane jest nie tylko w kosmetyce. Żywokost ma działanie zmiękczające, przeciwzapalne i wygładzające, przyspiesza regenerację skóry, chroni ją przed powstawaniem poparzeń słonecznych. Jest zalecany m.in. w przypadku łuszczycy oraz jak dodaje dr Henryk Różański, sława polskiej fitoterapii – również w przypadku atopii. Usuwa on również przebarwienia po trądziku, łagodzi trądzik różowaty, likwiduje zaczerwienienia. O tym, że kolendra wspaniałą przyprawą jest wie każdy. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że od tysięcy lat wykorzystywane jest w ajurwedzie do leczenia zaczerwienień, wysypek i swędzących zmian na skórze. Odwar z nasion kolendry wielokrotnie pomagał Jasiowi, naszemu synkowi w trakcie atopowego zapalenia skóry. Nasz olej do ciała pitta Prakriti wykonaliśmy na bazie zimno tłoczonego, ekologicznego oleju sezamowego, słonecznikowego i kokosowego. Wszystkie produkty posiadają atest spożywczy. Ten pierwszy jest od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające, oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Z kolei olej słonecznikowy nawilża i wygładza skórę. Uelastycznia i wzmacnia jej naturalną barierę ochronną. Normalizuje wydzielania sebum i zwalcza zmiany trądzikowe. Działa przeciwstarzeniowo. Zimno tłoczony olej kokosowy pojawia się w naszej kosmetyczce w okresie upalnego lata lub w egzotycznych, gorących zakątkach globu (gdzie jest gorąco i wilgotno). Używamy go w charakterze balsamu tylko gdy jest naturalnie płynny. Ma właściwości ochładzająco i odżywia skórę. Jest wykorzystywany w przypadku stanów zapalnych skóry, przebarwień, egzemy, łuszczycy. Działa przeciwstarzeniowo, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i relaksuje skórę. Ma naturalny filtr SPF 4 – 5. W naszych produktach silnie ochładzające właściwości kokosu zrównoważone są olejem sezamowym. Dodatek absolutu wetiwerii wpływa m.in. na zapach. Relaksuje, uspokaja, wzmacnia. Łagodzi rozdrażnienie w okresie menopauzy u kobiet. Przeznaczony jest do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej. Zapobiega starzeniu się i podrażnieniom skóry.
Składniki (INCI): Sesamum Indicum Seed Oil*, Helianthus Annus Seed Oil*, Cocos Nucifera (Coconut) Oil*, Coriandrum Sativum Seed, Bacopa Monniera Powder, Pterocarpus Soyauxii Wood Powder, Chamomila Recutita Flower, Glycyrrhiza Glabra Root, Mentha Piperita, Symphytum Officinale Root, Vetiveria Zizanioides Root Oil
*certyfikowany składnik ekologiczny z atestem spożywczym
JAK STOSOWAĆ OLEJ DO CIAŁA PITTA PRAKRITI?
W zastępstwie balsamów do ciała (np. Po porannym prysznicu lub wieczornej kąpieli) lub jako doskonały olej do masażu – przeprowadzonego samodzielnie lub w gabinecie terapeutycznym. Olej przeznaczony do codziennej pielęgnacji normalnej i mieszanej skóry ciała. Stosuj go w połączeniu z olejem bazowym (np. zimno tłoczonym słonecznikowym w okresie jesienno – zimowym lub zimnotłoczonym olejem kokosowym w lecie) jako balsam lub olej do masażu lub w wersji nierozcieńczonej jako produkt pielęgnacyjny. Oleje możesz przed użyciem delikatnie podgrzać. W codziennej pielęgnacji wymieszaj 1/4 łyżeczki koncentratu z 1 łyżką oleju bazowego np. zimnotłoczonego słonecznikowego, a następnie nałóż na osuszoną skórę ciała i delikatnie wmasuj. Koncentrat możesz także użyć w wersji nierozcieńczonej.
Olejowy masaż ciała (domowa abhyanga)
Jak już wcześniej wyjasnialiśmy olejowe pomagają nam nie tylko nawilżyć ciało. Poprzez pobudzenie krążenie wspomagają również proces usuwania toksyn. Jeśli nie masz czasu na zrobienie całego masażu, po kąpieli posmaruj skórę delikatnie podgrzanym olejem słonecznikowym (tłoczonym na zimno; jesienią i zimą) lub kokosowym (ciepłą wiosną i latem) połączonym z naszym Olejem do ciała pitta Prakriti. Masz więcej czasu, wykonaj całą poranną procedurę tzw. domowej abhyangi (automasażu delikatnie podgrzanym olejem). Wiosną i latem jako oleju bazowego używaj zimnotłoczonego oleju kokosowego, a jesienią i zimą – słonecznikowego. Połącz go z naszym olejem do ciała PITTA. Masuj całe ciało, również skórę głowy. Rozpocznij właśnie od głowy i twarzy. Schodź coraz niżej, aż do stóp. Wykonuj ruchy koliste na stawach (i brzuchu), a wzdłuż na długich kościach. Olej możesz pozostawić na ciele nawet na 10–15 minut. Następnie weź prysznic. Masaż pomaga oczyścić ciało z toksyn, a prysznic zmywa je z jego powierzchni. Jakie są jeszcze korzyści płynące z masażu? Jak podkreśla Vasant Lad, jeden z najbardziej znanych lekarzy ajurwedyjskich, masaż olejowy usprawnia krążenie, wycisza umysł. Skóra staje się miękka, gładka i świetlista.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju do twarzy Prakriti. Badania aplikacyjne trwające 3 tygodnie na 25 osobach udowodniły, że:
- Stosowanie produktu daje odczucie odżywienia skóry
- Stosowanie produktu daje odczucie nawilżenia skóry
- Produkt daje odczucie chłodu (ochładza)
- Produkt działa kojąco, łagodzi skórę
- Produkt odświeża skórę
- Produkt idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry (szczególnie mieszanej i normalnej)
- Olej jest dobrze tolerowany przez skórę
ALOESOWY OLEJ DO CIAŁA
Nawilżający, w 100% naturalny ALOESOWY olej do ciała Prakriti to obok oleju do twarzy nasz ulubiony produkt pielęgnacyjny. Stosujemy go w ciepłym okresie wiosenno – letnim. Opracował go Maciek, który poszukiwał produktu delikatnie ochładzającego oraz silnie nawilżającego. Osiągnął ten efekt łącząc świeży miąższ aloesowy z ziołami takimi jak nagietek, prawoślaz czy gwiazdnica pospolita. Nasz olej aloesowy już na etapie testowania przez przyjaciół, rodzinę i znajomych oraz przedsprzedaży zyskał grono stałych użytkowników. Jest jednym z tych olejów, które na stałe zadomowiły się nie tylko w naszej łazience, ale również podróżnej kosmetyczce. Nic bowiem tak nie nawilża, regeneruje i odżywia przesuszonej skóry ciała po opalaniu tak jak on.
Aby w przybliżeniu określić, który z produktów Prakriti będzie wpisywał się w Twoje zapotrzebowanie energetyczne, wykonaj test we wspomnianej zakładce AJURWEDA. A poniżej możesz dowiedzieć się więcej o składzie tego cudownego, silnie nawilżającego i łagodzącego podrażnienia oraz zaczerwienienia na skórze olej. Oleju przeznaczonego do codziennej pielęgnacji suchej, normalnej i pozbawionej blasku skóry ciała. Przede wszystkim oleju, który dzięki synergii zastosowanych składników nie tylko poprawia kondycję nasze skóry. Wpływa również pozytywnie na nasze samopoczucie. Poprzez skórę odżywia stawy, jelita i kości.
Ps. Używamy go całą rodzinną do codziennej pielęgnacji skóry w okresie wiosenno – letnim. Jako, że olej równoważy zarówno doszę vata, jak i pitta olej aloesowy doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie osób z nierównowagą doszy pitta (żywioł ognia i wody) również w okresie jesienno – zimowym. Wówczas można go łączyć z zimno tłoczonym olejem sezamowym (jeśli jesienią i zimą jest nam chłodniej, a nasza cyrkulacja się pogarsza) lub słonecznikowym (jeśli nawet jesienią i zimą mamy ciepłe stopy i ręce oraz dobrą cyrkulację). Chcesz kupić aloesowy olej do ciała Prakriti? Zapraszamy do naszego sklepu online
Z CZEGO SIĘ SKŁADA?
Czy wiesz, że aloes w sanskrycie nazywa się „kumari”? W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „młoda dziewczyna” lub „dziewica”. Nazwę tę zawdzięcza jednej ze swoich cech – przekazuje energię młodości oraz powoduje regenerację energii żeńskiej. Zdaniem lekarzy ajurwedyjskich ta roślina działa na wszystkie tkanki w ciele. Równoważy wszystkie trzy dosze dlatego nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry. Aloes jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin w kosmetyce. Silnie regeneruje skórę i wspomaga proces gojenia. Zawarte w nim składniki wspierają produkcję kolagenu i uelastyczniają skórę. Mocno chłodzący i nawilżający miąższ aloesowy wspaniale radzi sobie również z poparzeniami słonecznymi, odparzeniami i stanami zapalnymi skóry. Wykazuje właściwości antyalergiczne. Aloes jest również wspaniałym składnikiem do pielęgnacji skóry twarzy – zarówno tej wysuszonej, jak i problematycznej borykającej się z trądzikiem. Gwiazdnica pospolita jest wbrew nazwie wyjątkowym ziołem. Stosowana zewnętrznie na skórę ma właściwości nawilżające, przeciwzapalne, bakteriobójcze i odkażające. Używana jest przy suchym i atopowym zapaleniu skóry. Podnosi wilgotność i elastyczność skóry. Działa chłodząco i oczyszczająco. Nagietek lekarski znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę. Działa gojąco i przeciwzapalnie. Łagodzi podrażnienia i nawilża. Jest idealnym składnikiem w kosmetykach do cery suchej, wrażliwej i dojrzałej. Prawoślaz kojarzy Ci się głównie z syropem na kaszel? Okazuje się, że jest równie popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry. Regeneruje ją i wygładza, nawilża, redukuje szorstkość i pęknięcia naskórka (klasyczne objawy nierównowagi ajurwedyjskiej duszy vata). Chroni skórę i łagodzi jej podrażnienia. Na dodatek wygładza drobne zmarszczki, koi zaczerwieniania oraz swędzące wysypki skórne. O żywokoście lekarskim opowiadała mi już moja babcia w dzieciństwie. To zioło od niebywałych właściwościach od lat wykorzystywane jest nie tylko w kosmetyce. Żywokost ma działanie zmiękczające, przeciwzapalne i wygładzające, przyspiesza regenerację skóry, chroni ją przed powstawaniem poparzeń słonecznych. Jest zalecany m.in. w przypadku łuszczycy oraz jak dodaje dr Henryk Różański, sława polskiej fitoterapii – również w przypadku atopii. Usuwa on również przebarwienia po trądziku, łagodzi trądzik różowaty, likwiduje zaczerwienienia. Większość z nas słyszała o cudownych właściwościach ziela skrzypu na skórę. Cechuje się on wysoką zawartością organicznej krzemionki. Krzem jest pierwiastkiem, który pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Odpowiada m.in. za wchłanianie aż 70 innych minerałów! Skrzyp poprawia elastyczność skóry, uelastycznia naczynia krwionośne, odtruwa i sprzyja gojeniu się ran. Ma działanie silnie regenerujące i ujędrniające. Jest uważany za zioło, które uziemia, czyli pomaga osadzić się osobom chaotycznym. Koper włoski stosowany jest od lat zarówno w ajurwedzie, jak i naszym rodzimym ziołolecznictwie. Zdaniem najstarszej nauki o zdrowiu jest lekko ochładzający i poprawiający trawienie. Słodki w smaku, łagodzący i delikatnie ochładzający koper wspomaga syntezę kolagenu, uelastycznia i zapobiega wiotczeniu naskórka. Jak już pisaliśmy słodka lukrecja rozjaśnia i wybiela naszą skórę. Jest odmładzająca, nawilżająca, łagodzi podrażnienia wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce. Owies dzięki wysokiej zawartości krzemionki wzmacnia i uelastycznia włosy, skórę i paznokcie. Nasz nawilżający, aloesowy olej do ciała Prakriti wykonaliśmy na bazie zimno tłoczonego, ekologicznego oleju sezamowego. Produkt posiada atest spożywczy. Olej sezamowy jest od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające (przenika go głębszych warstw skóry dzięki swojej specyficznej strukturze), oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Dodatek absolutu róży indyjskiej wpływa m.in. na zapach. Relaksuje, uspokaja, odprężą i łagodzi stany lękowe. Łagodzi gniew i poprawia funkcjonowanie wątroby. Olejek różany przeciwdziała starzeniu się skóry, działa ściągająco i antyseptycznie. Z kolei olejek sandałowy jest znany ze swoich właściwości ochładzających i nawilżających. Poprawia nastrój, wspiera procesy regeneracyjne na poziomie komórkowym, działa antyseptycznie, antybakteryjnie i uspokajająco.
Składniki (INCI): Sesamum Indicum Seed Oil*, Aloe Barbadensis, Althaea Officinalis, Foeniculum Vulgare, Glycyrrhiza Glabra Root, Equisetum Arvense, Calendula Officinalis, Avena Sativa, Symphytum Officinale, Stellaria Media, Santalum Album Sandalwood Oil, Rose Absolute Oil, Citronellol, Geraniol
*certyfikowany składnik ekologiczny z atestem spożywczym
JAK STOSOWAĆ ALOESOWY OLEJ DO CIAŁA PRAKRITI?
W zastępstwie balsamów do ciała (np. Po porannym prysznicu lub wieczornej kąpieli) lub jako doskonały olej do masażu – przeprowadzonego samodzielnie lub w gabinecie terapeutycznym. Olej przeznaczony do codziennej pielęgnacji suchej, normalnej i mieszanej skóry ciała. Stosuj go w połączeniu z olejem bazowym (np. zimno tłoczonym słonecznikowym lub sezamowym w okresie jesienno – zimowym lub zimnotłoczonym olejem słonecznikowym wiosną lub kokosowym w lecie) jako balsam lub olej do masażu lub w wersji nierozcieńczonej jako produkt pielęgnacyjny. Oleje możesz przed użyciem delikatnie podgrzać. W codziennej pielęgnacji wymieszaj 1/4 łyżeczki koncentratu z 1 łyżką oleju bazowego np. zimnotłoczonego słonecznikowego, a następnie nałóż na osuszoną skórę ciała i delikatnie wmasuj. Koncentrat możesz także użyć w wersji nierozcieńczonej.
Olejowy masaż ciała (domowa abhyanga)
Jak już wcześniej wyjasnialiśmy olejowe pomagają nam nie tylko nawilżyć ciało. Poprzez pobudzenie krążenie wspomagają również proces usuwania toksyn. Jeśli nie masz czasu na zrobienie całego masażu, po kąpieli posmaruj skórę delikatnie podgrzanym olejem słonecznikowym (tłoczonym na zimno; jesienią i zimą) lub kokosowym (ciepłą wiosną i latem) połączonym z naszym Olejem aloesowy olej do ciała Prakriti. Masz więcej czasu, wykonaj całą poranną procedurę tzw. domowej abhyangi (automasażu delikatnie podgrzanym olejem). Wiosną i latem jako oleju bazowego używaj zimnotłoczonego oleju słonecznikowego lub w upalne dni kokosowego, a jesienią i zimą – słonecznikowego lub sezamowego (jeśli jest ci nieco chłodniej). Połącz go z naszym olejem aloesowym. Masuj całe ciało, również skórę głowy. Rozpocznij właśnie od głowy i twarzy. Schodź coraz niżej, aż do stóp. Wykonuj ruchy koliste na stawach (i brzuchu), a wzdłuż na długich kościach. Olej możesz pozostawić na ciele nawet na 10–15 minut. Następnie weź prysznic. Masaż pomaga oczyścić ciało z toksyn, a prysznic zmywa je z jego powierzchni. Jakie są jeszcze korzyści płynące z masażu? Jak podkreśla Vasant Lad, jeden z najbardziej znanych lekarzy ajurwedyjskich, masaż olejowy usprawnia krążenie, wycisza umysł. Skóra staje się miękka, gładka i świetlista.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju do twarzy Prakriti. Badania aplikacyjne trwające 3 tygodnie na 25 osobach udowodniły, że:
- Stosowanie produktu daje odczucie silnego odżywienia skóry
- Stosowanie produktu daje odczucie silnego nawilżenia skóry
- Produkt daje efekt delikatnego chłodzenia skóry
OLEJ DO PIELĘGNACJI NOSA NASYA
Nos jest wrotami do mózgu. Stosowanie kropli do nosa odżywia pranę, ożywia świadomość oraz inteligencję – wyjaśnia Vasant Lad, jeden z najbardziej znanych lekarzy ajurwedyjskich w „Ayurveda. Księga domowych środków leczniczych”. Dr Lad nie ma oczywiście na myśli konwencjonalnych kropli do nosa tylko tzw. Olejową nasyę. Ajurwedyjska nasya jest jedną z porannych praktyk dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Jak podkreśla światowej sławy lekarz, prawidłowo wykonana nie tylko oczyszcza zatoki, ale poprawia wzrok, głos i daje jasność umysłu. W suchych klimatach, a także zimą, kiedy dom ogrzewa suche powietrze, krople do nosa pomagają zachować nawilżenie nozdrzy – dodaje. A my dopowiemy, że olejowanie nosa jest również fantastycznym remedium na alergie wziewne. W tym celu nasya stosujemy codziennie przez 3 tygodnie przed rozpoczęciem sezonu. Nasya zabezpiecza również śluzówkę w nosie przed smogiem! Nasyę można wykonywać zimno tłoczonym olejem migdałowym, sezamowym lub dobrej jakości ghee. Jednak wzbogacenie jej o odpowiednio dobrane zioła i naturalne olejki eteryczne, wzmacnia jej właściwości.
Teraz skupmy się na naszej ziołowej NASYA PRAKRITI. Została ona przygotowana w 100% z naturalnych składników oraz w oparciu o starożytną metodologię ajurwedyjską. Podobnie jak w przypadku innych naszych olejów Maciek kilkadziesiąt godzin gotuje w miedzianym naczyniu zioła (m.in. brahmi, skullcap, gotu kolę i tatarak) z zimno tłoczonym olejem sezamowym i wodą, aż do jej całkowitego odparowania. Pod koniec dodaje minimalną ilość organicznej kamfory i organiczny olejek eukaliptusowy. Wszystko, aby uzyskać unikatowy produkt, który przeznaczony jest do pielęgnacji nosa. Jeśli chcesz kupić nasz ziołowy olej NASYA Prakriti, zapraszamy do zakładki SKLEP.
Ps. Nasza NASYA PRAKRITI przebadana jest pod kątem pielęgnacji okolic nosa. Tradycyjnie nasyę wykorzystuje się jednak jako krople do nosa.
Z CZEGO SIĘ SKŁADA NASYA?
Skullcap, czyli tarczyca bocznokwiatowa jest ziołem, które znane jest ze swoich właściwości uspokajających, wyciszających umysł i łagodzących napięcia nerwowe. Tradycyjnie wykorzystywali ją Indianie zamieszkujący Amerykę Północną w celu wyciszenia umysłu i regeneracji ciała. Brahmi zdaniem ajurwedy równoważy wszystkie trzy dosze. Jest tonikiem dla naszego umysłu. Nazywane jest nawet tzw. Medhya rasayana (znaczy dosłownie „tonik dla mózgu”). Co ciekawe brahmi w połączeniu z gotu kolą i skullcap łagodzi migrenowe bóle głowy. Nazywane jest ziołem sattvicznym, czyli podnoszącym nasz poziom energii życiowej i dającym spokój. Jogini wykorzystują samo brahmi, ale również medyczne oleje z jego dodatkiem do medytacji. Jest ziołem adaptogennym, czyli łagodzącym skutki stresu. Wycisza, regeneruje, poprawia pamięć, koncentrację i nastrój. Wprowadza równowagę między prawą, a lewą półkulą. Stosowane zewnętrznie wspomaga procesy odbudowy i regeneracji tkanek. W ajurwedzie wykorzystuje się go również do leczenia problemów skórnych m.in. łuszczycy i egzemy. Gotu kola jest kolejnym ziołowem wywodzącym się z ajurwedy o właściwościach adaptogennych. Podobnie jak brahmi wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego, poprawia pamięć i koncentrację. Medyczne ghee z gotu kolą odżywia mózg, przeciwdziała bezsenności, bólom głowy i spadkom nastroju. Gotu kola przyśpiesza naturalny proces regeneracji komórek nerwowych. Z kolei wyciągi wodne (np. Napary) z tego wspaniałego ziela bardzo dobrze sprawdzają się do pielęgnacji podrażnionej, zaczerwienionej skóry. Poprawiają jej elastyczność i nawilżają. Tatarak nie tylko korzystnie działa na skórę i włosy. Pozytywnie działa na układ nerwowy. Pomaga nam się zrelaksować i rozluźnić ciało. Ułatwia również zasypianie. Olej sezamowy (tłoczony na zimno) jest od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające (przenika go głębszych warstw skóry dzięki swojej specyficznej strukturze), oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Z kolei naturalna organiczna kamfora (obecna w minimalnych ilościach w naszym olejku nasya) jest znanym składnikiem maści i olejów do nacierania ciała w trakcie przeziębienia i grypy. Kamfora zwiększa ilość prany, otwiera zmysły i rozjaśnia umysł – tłumaczy Dr Lad w „Jodze ziół”. Kamfora jest bardzo często wykorzystywana do produkcji ziołowych olejów leczniczych w ajurwedzie. Jej intensywny zapach pomaga udrażniać nos, działa przeciwkaszlowo, udrażnia płuca, jest stosowana w trakcie bólu ucha i wykazuje działanie relaksujące. Kamfora jest dozwolona w kosmetykach (i maściach) dla dzieci od 7 roku życia. Tutaj warto dodać, że w nadmiarze kamfora działa jak trucizna. Dlatego można jej używać tylko w przepisanych niskich dawkach oraz nie powinno się jej łączyć (używać w tym samym czasie) z lekami homeopatycznymi. Organiczny olejek eukaliptusowy jest wykorzystywany do inhalacji w trakcie m.in. zapalenia zatok i gęstym katarze. Ma właściwości rozgrzewające, antywirusowe i bakteriobójcze. Jego intensywny, orzeźwiający zapach budzi nas do życia i energetyzuje.
SKŁADNIKI (INCI): Sesamum Indicum Seed Oil*, Bacopa Monnieri, Centella Asiatica, Acorus Calamus, Scutellaria Galericulata, Camphor, Eucalyptus Globulus Leaf Oil**, Linalool, Limonene
*certyfikowany produkt organiczny z atestem spożywczym
** olejek eteryczny posiada atest CPTG (Certified Pure Tested Grade), jako czysty, organiczny, aromatyczny związek starannie wyekstrahowany z roślin
JAK STOSOWAĆ NASYA?
Sposób użycia: 2 – 3 kropelki aplikujemy np. W okolice nosa. Olejek stosujemy od 7 roku życia.
Tak jak wspominaliśmy nasz produkt przebadany jest pod kątem pielęgnacji okolic nosa. Tradycyjnie olej nasya w ajurwedzie wykorzystuje się do zakrapiania nosa.
Opis procedury dotyczący tego jak stosuje się ziołową nasya tradycyjnie w ajurwedzie: Wystarczy 2-4 krople delikatnie ciepłego (lub w temperaturze pokojowej) oleju nasya wprowadzić zakraplaczem do każdego nozdrza (najlepiej w pozycji leżącej z głową lekko odchyloną do tyłu). Następnie je wmasować (również w okolicach zatok oraz skroni). Pozostajemy przez chwilę w tej pozycji, aby olej spłynął również do gardła. Wówczas można odchrząknąć i wypluć to co spłynęło. Stosujemy 1 raz dziennie przez około 3 tygodnie i robimy analogiczną przerwę. Nie stosujemy częściej niż 2 – 3 razy do roku. Dzieci od 7 roku życia, aby poprawić funkcjonowanie górnych dróg oddechowych – wystarczy 1 – 2 kropelki, które można wprowadzić do każdego nozdrza małym, czystym palcem lub szklaną pipetką i delikatnie wmasować. Analogicznie stosujemy maksymalnie przez okres 2 tygodni 2 razy do roku.
Przeciwwskazaniem do stosowania nasya w sposób tradycyjny są indywidualne nietolerancje, ciąża, migrena, menstruacja, bóle, omdlenia i problemy w okolicy szyjnej kręgosłupa, pełny żołądek, bezpośrednio przed lub po kąpieli, drganie powiek, paraliż twarzy, gorączka. W przypadku przewlekłych problemów z górnymi drogami oddechowymi, chorób przewlekłych oraz przyjmowania leków, zawsze po konsultacji z lekarzem.
ENERGIA Olej aromaterapeutyczny z dodatkiem esencji kwiatowych
Jesteśmy oboje z Maćkiem wielkimi fanami zarówno ajurwedy, jak i medycyny wibracyjnej (w tym esencji kwiatowych). Nasze olejki aromaterapeutyczne są wypadkową naszej fascynacji wibracją i ajurwedyjską praną. Są również wynikiem syntezy i łączenia starożytnej mądrości Wschodu z wiedzą z zakresu aromaterapii i wysoko wibracyjnych esencji kwiatowych. Zarówno ENERGIA jak i SPOKÓJ są również unikalnym na polskim rynku połączeniem olejowych maceratów kwiatowych z najwyższej jakości ekologicznymi olejkami eterycznymi z esencjami kwiatowymi (i mineralnymi) przygotowanymi przez Maćka z roślin rosnących w naszym ogrodzie i minerałów. Dzięki tej wyjątkowej syntezie olejki aromaterapeutyczne nie tylko pięknie pachną. Działają na nas wielopoziomowo – zarówno na warstwy subtelne (tzw. Ajurwedyjskie kosha), jak i nasz umysł (i emocje), a za jego pośrednictwem na ciało. I choć natura samego zapachu olejków eterycznych jest ulotna, ich subtelny efekt wzmocniony esencjami kwiatowymi i maceratem olejowym pozostanie z nami dużo dłużej.
ENERGIA jest również efektem współpracy z Anią Drozd, zaprzyjaźnioną aromaterapeutką. Ania pomogła nam tak kompozycje olejków, aby roll on podnosił poziom naszej energii życiowej i rozświetlał nastój (przeciwdziałając spadkom i wahaniom nastroju). Nim opiszemy działanie poszczególnych składników ENERGII, odpowiemy na pytanie czym różni się działanie samych tak dzisiaj popularnych olejków eterycznych i esencji kwiatowych.
Jak w skrócie działają same olejki eteryczne?
Same olejki eteryczne to aromatyczne lub lotne składniki roślin o bardzo aktywnych właściwościach fizycznych. Z chemicznego punktu widzenia składają się z alkoholi, aldehydów, ketonów, fenoli, terpenów, estrów (…) Olejki można pozyskiwać z różnej części rośliny. Kwiaty dają olejki, które często działają na ciało uspokajająco, odurzająco lub rozluźniająco. Żywica, drewno, kora i wydzieliny zazwyczaj zawierają olejki eteryczne o działaniu rozgrzewającym, które skutecznie poprawiają krążenie płynów w ciele. Liście najczęściej mają właściwości lecznicze i wychładzające, dzięki zawartemu w nich zielonemu chlorofilowi.(…) Korzenie jako część rośliny związanej z elementem ziemi, są bardzo cenne i mogą dawać silne poczucie ugruntowania. Olejki pozyskiwane z owoców mają mocne działanie rozszerzające, udrażniające i pobudzające. Możemy wykorzystać wymienione właściwości olejków eterycznych by się uporać z zaburzeniami naszych dosz.(…) – czytamy w „Ajurweda i aromaterapia” Light Miller i Bryan Miller. Zyskujące sobie dzisiaj olbrzymią popularność olejki eteryczne mogą nieść ze sobą mnóstwo korzyści, ale również sporo zagrożeń. My stosujemy tylko najwyższe jakościowe, ekologiczne i pozyskiwane fair trade plus rozcieńczone w olejach bazowych (w przypadku ENERGII jest to zimno tłoczony, ekologiczny olej sezamowy; stężenie danego olejku nigdy nie przekracza zalecanych 1,5 – 3%). Mimo tak dużego rozcieńczenia oraz korzystanie z najlepszych na rynku jakościowo składników szczególnie kobiety w ciąży, mamy karmiące i dzieci mogą korzystać z tych kompozycji aromaterapeutycznych tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym! W ENERGII użyliśmy m.in. kilka kropli olejku cynamonowego, do którego ciąża jest bezpośrednim przeciwwskazaniem. O olejkowym BHP kilka zdań w ramce poniżej…
RAMKA AUTORSTWA JULII GRAT, FITOTERAPEUTKI Z „PRZYPRAWY, KTÓRE LECZĄ”
- Nie stosuj olejków eterycznych jeśli nie znasz ich działania! Niektóre olejki mogą być toksyczne, mogą alergizować, u astmatyków mogą wywołać atak astmy. Z kolei innych nie można stosować u dzieci, kobiet w ciąży (np. olejek cynamonowy wywołuje skurcze porodowe, co może grozić poronieniem lub przedwczesnym porodem). Zastosowane nieumiejętnie mogą poparzyć skórę np. nierozcieńczony olejek cynamonowy.
- Olejki rozcieńczamy w oleju bazowym np. sezamowym przed naniesieniem bezpośrednio na skórę.
- Olejki wykazują silne działanie na organizm, w związku z tym nie możemy przekraczać zalecanych ilości. U dorosłych stosuje się rozcieńczony olejek o 3% stężeniu; mniejsza dawka u dzieci (od 3 r.ż. 0,5%, starsze dzieci 1-1,5% – im mniejsze dziecko tym mniejsze stężenie). U osób wrażliwych, kobiet w ciąży oraz karmiących zalecane jest stężenie 1,5% – jednak w tej grupie oraz u dzieci olejki powinno stosować się tylko pod okiem specjalisty.
- Jeżeli olejki zostaną wtarte w dużą powierzchnie skóry to wówczas wnikają do krwi i wywołują działanie ogólne.
- Olejki często są fałszowane – najczęściej są to kompozycję zapachowe, których nie wolno stosować ani doustnie, ani na skórę.
- Olejki muszą być czyste chemicznie; naturalne. Powinny spełniać wymogi Farmakopei Polskiej lub Europejskiej oraz posiadać atest PZH (rozwiązaniem alternatywnym dla gotowego produktu jest destylacja olejku w domu).
- Przed pierwszym zastosowaniem olejków należy wykonać 12-godzinny test uczuleniowy (kroplę olejku eterycznego rozpuszczamy w łyżce oleju bazowego, nanosimy na skórę przedramienia lub za uchem, sprawdzamy czy wystąpi reakcja alergiczna).
- Olejki najbezpieczniej stosować zewnętrznie. Niektóre olejki można przyjmować doustnie, ale trzeba posiadać dużą wiedzę, by móc je bezpiecznie stosować, gdyż wywierają silne działanie farmakologiczne. Przedawkowane lub zbyt długo stosowane mogą wywołać zatrucie, a nawet mogą prowadzić do uszkodzenia organów: wątroby czy nerek.
Czym olejki eteryczne różnią się od esencji kwiatowych?
Pozyskiwane najczęściej metodą destylacji parą wodną olejki eteryczne zawierają w sobie szereg wymienionych powyżej substancji czynnych. Jak już wspomnieliśmy wyżej mają również listę wskazań i przeciwwskazań nawet gdy są używane zewnętrznie. Same esencje kwiatowe to bezwonne oparte na wodzie (w tym przypadku potencjonalizowanej w oleju sezamowym) esencje z wyłącznie z kwiatów, a właściwie ich zapis wibracyjny. Nie zawierają żadnych substancji czynnych i nie mają żadnych przeciwwskazań. Mogą być przyjmowane zarówno doustnie jak i używane zewnętrznie jako dodatek do kąpieli lub jak w przypadku ENERGII dodatek do oleju aromaterapeutycznego. Same olejki eteryczne poprzez substancje czynne działają zarówno na nasze ciało, jak i emocje. Esencje kwiatowe działają na warstwach subtelnych (tzw. Ajurwedyjskich kosha) i poprzez ciało emocjonalne oddziałują również na nasze ciało fizyczne. Pomagają usunąć przyczynę nierównowagi poprzez podnoszenie wibracji i uwalnianie wzorców energetycznych. Połączenie olejków eterycznych z esencjami kwiatowymi (oraz mineralnymi) i maceratami olejowymi daje niesamowite efekty, których nie sposób osiągnąć korzystając wyłącznie z olejków eterycznych! Przekonaliśmy się o tym wielokrotnie…
Z czego składa się ENERGIA?
Głównym składnikiem jest macerat z kwiatów nagietka przygotowywany z zimno tłoczonego, ekologicznego oleju sezamowego. Intensywnie pomarańczowe kwiaty nagietka działają bardzo korzystnie na żeński układ rozrodczy oraz układ trawienny. Jest bardzo energetyzującym kwiatem. Działa regenerująco oraz łagodząco na skórę. Olej sezamowy wykorzystany do maceratu od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające, oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Olejek limonkowy ma działanie delikatnie ochładzające, pobudzające, tonizujące oraz poprawiające nastrój. Olejek bergamotowy ma cudowne właściwości antydepresyjne. Działa rozgrzewająco oraz podnosi poziom naszej energii życiowej. Olejek cynamonowy jest jednym z z najlepszych olejków pobudzających krążenie. Ma właściwości rozgrzewające i wzmacnia siłę woli. Olejek imbirowy ma silne działanie uziemiające. Pomaga nam się ugruntować, rozgrzewa oraz wznieca ogień trawienny (ajurwedyjskie agni). Działa również pobudzająco i podnosi poziom energii życiowej. Olejek kardamonowy rozświetla, rozgrzewa i działa pobudzająco. Pomaga nam poczuć jasność. Jak czytamy w cytowanej „Ajurweda i aromaterapia” Ma cechy sattwiczne. Szczególnie skutecznie udrażnia różne kanały w ciele oraz wspomaga przepływ prany. Esencja kwiatowa z róży pomaga nam otworzyć serce i rozkwitnąć. Wspiera nas również w procesie stawiania granic w miłości. Wzmacnia siłę woli, radość i chęć życia mimo pojawiających się przeciwności losu. Esencja z Echinacei ma działanie wzmacniające i pozwala nam wrócić do równowagi po trudnych doświadczeniach. Pomaga nam poczuć nasze prawdziwe Ja. Esencja z kwiatów jeżyny pomaga nam przekuć chęci w działanie. Wzmacnia naszą siłę woli. Wspiera manifestację pragnień. Esencja z kwiatów białego krokusa pomaga nam oczyścić nasze ciało emocjonalne i uwolnić emocje – głównie żal. Esencja mineralna z kryształu górskiego jest dedykowana podnoszeniu witalności oraz ugruntowaniu (uziemieniu). Esencja mineralna z cytrynu ma właściwości silnie rozgrzewające oraz rozświetlające. Pomaga nam uzyskać jasność i klarowność oraz koncentrację. Tygrysie oko (za co za tym idzie esencja mineralna z tygrysiego oka) działa wzmacniająco oraz pomaga nam poczuć nasze prawdziwe Ja. Wzmacnia również siłę woli. Z kolei esencja mineralna z kwarcu dymnego pomaga nam się uspokoić i ugruntować. Oczyszcza również nasze nadis (kanały energetyczne). Synchronizuje naszą wibrację z wibracją Matki Ziemi.
INCI: Sesamum Indicum Seed Oil*, Calendula Officinalis Flower Extract, Citrus Reticulata Essential Oil**, Citrus Aurantifolia Essential Oil**, Citrus Bergamia Essential Oil**, Cinnamomum Zeylanicum Essential Oil**, Zingiber Officinale Essential Oil**, Elettaria Cardamomum Essential Oil**, Rosa Rugosa Flower Extract, Echinacea Purpurea Flower Extract, Rubus Fruticosus Flower Extract, Campsis Radicans Flower Extract, Crocus Vernus Flower Extract, Mountain Gem Extract, Citrine Extract, Tiger Eye Extract, Smoky Quartz Extract
*certyfikowany produkt organiczny z atestem spożywczym
** olejek eteryczny posiada atest CPTG (Certified Pure Tested Grade), jako czysty, organiczny, aromatyczny związek starannie wyekstrahowany z roślin
Jak stosować olej aromaterapeutyczny z esencjami kwiatowymi?
Niewielką ilość rozprowadzaj np. na nadgarstkach, za uszami i w okolicy środka klatki piersiowej.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju aromaterapeutycznego ENERGIA.
SPOKÓJ Olej aromaterapeutyczny z dodatkiem esencji kwiatowych
Jesteśmy oboje z Maćkiem wielkimi fanami zarówno ajurwedy, jak i medycyny wibracyjnej (w tym esencji kwiatowych). Nasze olejki aromaterapeutyczne są wypadkową naszej fascynacji wibracją i ajurwedyjską praną. Są również wynikiem syntezy i łączenia starożytnej mądrości Wschodu z wiedzą z zakresu aromaterapii i wysoko wibracyjnych esencji kwiatowych. Zarówno ENERGIA jak i SPOKÓJ są również unikalnym na polskim rynku połączeniem olejowych maceratów kwiatowych z najwyższej jakości ekologicznymi olejkami eterycznymi z esencjami kwiatowymi (i mineralnymi) przygotowanymi przez Maćka z roślin rosnących w naszym ogrodzie i minerałów. Dzięki tej wyjątkowej syntezie olejki aromaterapeutyczne nie tylko pięknie pachną. Działają na nas wielopoziomowo – zarówno na warstwy subtelne (tzw. Ajurwedyjskie kosha), jak i nasz umysł (i emocje), a za jego pośrednictwem na ciało. I choć natura samego zapachu olejków eterycznych jest ulotna, ich subtelny efekt wzmocniony esencjami kwiatowymi i maceratem olejowym pozostanie z nami dużo dłużej.
SPOKÓJ jest również efektem współpracy z Anią Drozd, zaprzyjaźnioną aromaterapeutką. Ania pomogła nam tak kompozycje olejków, aby roll on pomagał nam wyciszać się, relaksować i obniżać poziom stresu. Niewielka ilość oleju naniesiona np. Za uszami przed snem może pomóc nam zasnąć. Nim opiszemy działanie poszczególnych składników SPOKOJU, odpowiemy na pytanie czym różni się działanie samych tak dzisiaj popularnych olejków eterycznych i esencji kwiatowych.
Jak w skrócie działają same olejki eteryczne?
Same olejki eteryczne to aromatyczne lub lotne składniki roślin o bardzo aktywnych właściwościach fizycznych. Z chemicznego punktu widzenia składają się z alkoholi, aldehydów, ketonów, fenoli, terpenów, estrów (…) Olejki można pozyskiwać z różnej części rośliny. Kwiaty dają olejki, które często działają na ciało uspokajająco, odurzająco lub rozluźniająco. Żywica, drewno, kora i wydzieliny zazwyczaj zawierają olejki eteryczne o działaniu rozgrzewającym, które skutecznie poprawiają krążenie płynów w ciele. Liście najczęściej mają właściwości lecznicze i wychładzające, dzięki zawartemu w nich zielonemu chlorofilowi.(…) Korzenie jako część rośliny związanej z elementem ziemi, są bardzo cenne i mogą dawać silne poczucie ugruntowania. Olejki pozyskiwane z owoców mają mocne działanie rozszerzające, udrażniające i pobudzające. Możemy wykorzystać wymienione właściwości olejków eterycznych by się uporać z zaburzeniami naszych dosz.(…) – czytamy w „Ajurweda i aromaterapia” Light Miller i Bryan Miller. Zyskujące sobie dzisiaj olbrzymią popularność olejki eteryczne mogą nieść ze sobą mnóstwo korzyści, ale również sporo zagrożeń. My stosujemy tylko najwyższe jakościowe, ekologiczne i pozyskiwane fair trade plus rozcieńczone w olejach bazowych (w przypadku SPOKOJU jest to zimno tłoczony, ekologiczny olej migdałowy; stężenie danego olejku nigdy nie przekracza zalecanych 1,5 – 3%). Mimo tak dużego rozcieńczenia oraz korzystanie z najlepszych na rynku jakościowo składników szczególnie kobiety w ciąży, mamy karmiące i dzieci mogą korzystać z tych kompozycji aromaterapeutycznych tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym! O olejkowym BHP kilka zdań w ramce poniżej…
RAMKA AUTORSTWA JULII GRAT, FITOTERAPEUTKI Z „PRZYPRAWY, KTÓRE LECZĄ”
- Nie stosuj olejków eterycznych jeśli nie znasz ich działania! Niektóre olejki mogą być toksyczne, mogą alergizować, u astmatyków mogą wywołać atak astmy. Z kolei innych nie można stosować u dzieci, kobiet w ciąży (np. olejek cynamonowy wywołuje skurcze porodowe, co może grozić poronieniem lub przedwczesnym porodem). Zastosowane nieumiejętnie mogą poparzyć skórę np. nierozcieńczony olejek cynamonowy.
- Olejki rozcieńczamy w oleju bazowym np. sezamowym przed naniesieniem bezpośrednio na skórę.
- Olejki wykazują silne działanie na organizm, w związku z tym nie możemy przekraczać zalecanych ilości. U dorosłych stosuje się rozcieńczony olejek o 3% stężeniu; mniejsza dawka u dzieci (od 3 r.ż. 0,5%, starsze dzieci 1-1,5% – im mniejsze dziecko tym mniejsze stężenie). U osób wrażliwych, kobiet w ciąży oraz karmiących zalecane jest stężenie 1,5% – jednak w tej grupie oraz u dzieci olejki powinno stosować się tylko pod okiem specjalisty.
- Jeżeli olejki zostaną wtarte w dużą powierzchnie skóry to wówczas wnikają do krwi i wywołują działanie ogólne.
- Olejki często są fałszowane -najczęściej są to kompozycję zapachowe, których nie wolno stosować ani doustnie, ani na skórę.
- Olejki muszą być czyste chemicznie; naturalne. Powinny spełniać wymogi Farmakopei Polskiej lub Europejskiej oraz posiadać atest PZH (rozwiązaniem alternatywnym dla gotowego produktu jest destylacja olejku w domu).
- Przed pierwszym zastosowaniem olejków należy wykonać 12-godzinny test uczuleniowy (kroplę olejku eterycznego rozpuszczamy w łyżce oleju bazowego, nanosimy na skórę przedramienia lub za uchem, sprawdzamy czy wystąpi reakcja alergiczna).
- Olejki najbezpieczniej stosować zewnętrznie. Niektóre olejki można przyjmować doustnie, ale trzeba posiadać dużą wiedzę, by móc je bezpiecznie stosować, gdyż wywierają silne działanie farmakologiczne. Przedawkowane lub zbyt długo stosowane mogą wywołać zatrucie, a nawet mogą prowadzić do uszkodzenia organów: wątroby czy nerek.
Czym olejki eteryczne różnią się od esencji kwiatowych?
Pozyskiwane najczęściej metodą destylacji parą wodną olejki eteryczne zawierają w sobie szereg wymienionych powyżej substancji czynnych. Jak już wspomnieliśmy wyżej mają również listę wskazań i przeciwwskazań nawet gdy są używane zewnętrznie. Same esencje kwiatowe to bezwonne oparte na wodzie (w tym przypadku potencjonalizowanej w oleju sezamowym) esencje z wyłącznie z kwiatów, a właściwie ich zapis wibracyjny. Nie zawierają żadnych substancji czynnych i nie mają żadnych przeciwwskazań. Mogą być przyjmowane zarówno doustnie jak i używane zewnętrznie jako dodatek do kąpieli lub jak w przypadku SPOKOJU dodatek do oleju aromaterapeutycznego. Same olejki eteryczne poprzez substancje czynne działają zarówno na nasze ciało, jak i emocje. Esencje kwiatowe działają na warstwach subtelnych (tzw. Ajurwedyjskich kosha) i poprzez ciało emocjonalne oddziałują również na nasze ciało fizyczne. Pomagają usunąć przyczynę nierównowagi poprzez podnoszenie wibracji i uwalnianie wzorców energetycznych. Połączenie olejków eterycznych z esencjami kwiatowymi (oraz mineralnymi) i maceratami olejowymi daje niesamowite efekty, których nie sposób osiągnąć korzystając wyłącznie z olejków eterycznych! Przekonaliśmy się o tym wielokrotnie…
Z czego składa się SPOKÓJ?
Podstawowym składnikiem jest macerat z zimno tłoczonego oleju ze słodkich migdałów i kwiatów lawendy. Lawenda ma działanie odprężające, silnie relaksujące i delikatnie ochładzające. Z kolei olej ze słodkich migdałów jest od setek lat wykorzystywany do pielęgnacji skóry. Ma właściwości nawilżające i uelastyczniające. Działa odżywczo na skórę i poprawia jej ukrwienie. Jest wykorzystywany również do pielęgnacji bardzo wysuszonej i problematycznej skóry (m.in. w przypadku egzemy). Olej ten opóźnia procesy starzenia oraz stymuluję syntezę włókien kolagenowych. Sam olejek eteryczny z lawendy ma bardzo szerokie zastosowanie. Działa (podobnie jak sama lawenda) silnie odprężająco, relaksująco, harmonizująco łagodzi skutki stresu oraz jest zalecany w przypadku bezsenności. Olejek eteryczny copaiba ma działanie odprężające i uspokajające. Jest zalecany osobom cierpiącym z powodu nerwicy oraz będących pod wpływem chronicznego stresu. Łagodny działaniu olejek rumiankowy ma też działanie uspokajające. Łagodzi rozdrażnienie oraz jest zalecany w przypadku bezsenności. Olejek sandałowy przez specjalistów od aromaterapii nazywany jest olejkiem pierwszej pomocy duchowej. Drewno sandałowe zbliża nas do „naszego boskiego pierwiastka” i pomaga przetrwać okres lęku. Działa wychładzająco, uspokajająco i poprawia nastrój. Olejek lemongrasowy o silnym i charakterystycznym aromacie podnosi poziom naszej energii życiowej i pomaga uwolnić trudne emocje. Esencja z lawendy działa podobnie jak olejek eteryczny uspokajająco i pomaga nam wyciszać się z stanach silnego pobudzenia. Jest zalecana w przypadku bezsenności. Esencja z kwiatów ashwaghandy wspiera naszą witalność i pomaga obniżać poziom stresu. Daje wytrwałość i siłę. Esencja kwiatowa z rumianku jest przeznaczona dla osób, które cierpią na wahania nastroju i łatwo wpadają w złość. Pomaga nam zrównoważyć nasze emocje. Esencja z krwawnika wzmacnia naszą aurę sprawiając, że stajemy się bardziej odporni na wpływ otoczenia. Esencja z czerwonej koniczny pomaga osobom nadwrażliwym ugruntować się i poczuć się bezpiecznie. Podłącza nas pod energię Matki Ziemi. Z kolei esencja mineralna z ametystu podnosi poziom naszej energii życiowej i pomaga nam otworzyć się na rozwój duchowy.
INCI: Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Lavendula Augustifola Extract, Lavandula Angustifolia Essential Oil**, Copaifera Essential Oil**, Anthemis Nobilis Essential Oil**, Santalum Album Essential Oil**, Cymbopogon Flexuosus Essential Oil**, Withania Somnifera Flower Extract, Chamaemelum Nobile Flower Extract, Achillea Millefolium Flower Extract, Trifolium Pratense Flower Extract, Amethyst Extract
** olejek eteryczny posiada atest CPTG (Certified Pure Tested Grade), jako czysty, organiczny, aromatyczny związek starannie wyekstrahowany z roślin
Jak stosować olej aromaterapeutyczny z esencjami kwiatowymi?
Niewielką ilość rozprowadzaj np. na nadgarstkach, za uszami i w okolicy środka klatki piersiowej.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju aromaterapeutycznego ENERGIA.
KREM DO TWARZY
Moja droga do naturalnej pielęgnacji była kręta. Wiodła przez pracę w dziale urody kolorowego magazynu modowego. Przez moje ręce przechodziły kremy, balsamy do ciała najdroższych, światowych marek. Kiedy w moim życiu pojawiła się ajurweda, najstarsza nauka o zdrowiu, zaczęłam powoli uzdrawiać zawartość mojej kosmetyczki i łazienki. Proces ten przyspieszył gdy poznałam Maćka. Przez długi czas poranną toaletę kończyłam delikatnym masażem twarzy wykonywanym połączeniem kremu do twarzy (najbardziej naturalnego jaki udało mi się kupić) z zimno tłoczonym olejem migdałowym. Gdy Maciek opracował nasz olej do twarzy Prakriti zastąpił one wszystkie inne produkty do pielęgnacji skóry twarzy. Proces przejścia od konwencjonalnej pielęgnacji do olejowanie trwał kilka lat. Odbył się na zasadach ewolucji, a nie rewolucji. Świadomi tej drogi i czasu, który zajmuje jej pokonanie, stworzyliśmy nasz ODŻYWCZY KREM DO TWARZY PRAKRITI. Krem oparty w dużej mierze na naszym ajurwedyjskim, ziołowym oleju do twarzy. Krem, który stanowi pomost pomiędzy tradycyjną pielęgnacją, a olejowaniem. Jak najbliższy naturze i pozbawiony nawet niewielkiego dodatku chemicznych stabilizatorów, emulgatorów, konserwantów i zapachów. Po miesiącach starań, gdy nasza kuchnia zaczęła przypominać laboratorium chemiczne, uzyskaliśmy recepturę, którą chcemy się z Wami podzielić. Nasz odżywczy krem do twarzy Prakriti łączy to co najlepsze w naszym oleju do twarzy, silnie nawilżającym oleju migdałowym i hydrolacie różanym. Wszystko z dodatkiem surowego, organicznego masła kakaowego i włókien pomarańczy. W charakterze konserwantów (grając może nie pierwsze, ale bardzo istotne skrzypce) występują konserwant z fermentowanej rzodkwi i kokosa. Całość podkreśla olejek sandałowy oraz absolut róży indyjskiej. Wszystko, jak potwierdziły badania, aby podarować Wam produkt, który nawilża, uelastycznia, odżywia i regeneruje skórę twarzy. Przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji zmęczonej i pozbawionej blasku skóry. Produkt w 100% na bazie składników naturalnych i pochodzenia naturalnego. W końcu krem do twarzy, który swoją cenę zawdzięcza nie intensywnej strategii marketingowej, ale synergii najlepszych jakościowo naturalnych składników. Krem unikatowy, ponieważ powstający na bazie oleju ziołowego przygotowanego zgodnie z tradycyjną metodą ajurwedyjską! Chcesz kupić odżywczy krem do twarzy Prakriti? Zapraszamy do naszego sklepu online
Z CZEGO SIĘ SKŁADA?
W pierwszej kolejności z 11 ziół, kwiatów i przypraw, które wchodzą w skład naszego oleju do twarzy Prakriti oraz zimno tłoczonego oleju sezamowego, który stanowi jego bazę. Dokładny skład oleju do twarzy znajdziesz tutaj. Połączyliśmy go z zimno tłoczonym olejem migdałowym. Od lat używam go do codziennej pielęgnacji mojej z natury suchej skóry twarzy (ostatnio w połączeniu z naszym olejem do twarzy). Olej migdałowy jest od setek lat wykorzystywany do pielęgnacji skóry. Ma właściwości nawilżające i uelastyczniające. Działa odżywczo na skórę i poprawia jej ukrwienie. Jest wykorzystywany również do pielęgnacji bardzo wysuszonej i problematycznej skóry (m.in. w przypadku egzemy). Olej ten opóźnia procesy starzenia oraz stymuluję syntezę włókien kolagenowych. Organiczny hydrolat różany jest cudownym tonikiem dla naszej skóry. Od lat używam go (często w połączeniu z opisanym wyżej olejem migdałowym) jako płyn do demakijażu. Działa antyoksydacyjnie – chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia. Posiada właściwości przeciwzmarszczkowe, nawilżające, ujędrniające i napinające skórę. Aloes jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin w kosmetyce. Silnie regeneruje skórę i wspomaga proces gojenia. Zawarte w nim składniki wspierają produkcję kolagenu i uelastyczniają skórę. Mocno chłodzący i nawilżający miąższ aloesowy wspaniale radzi sobie również z poparzeniami słonecznymi, odparzeniami i stanami zapalnymi skóry. Wykazuje właściwości antyalergiczne. Aloes jest również wspaniałym składnikiem do pielęgnacji skóry twarzy – zarówno tej wysuszonej, jak i problematycznej borykającej się z trądzikiem. Nierafinowane, organiczne masło kakaowe również nawilża, uelastycznia i działa ochronnie oraz odmładzająco na skórę. Ponadto rozświetla ją i wygładza. Organiczny wosk pszczeli jest naturalnym emulgatorem, który odżywia i nawilża i wygładza skórę twarzy. Pierwszym składnikiem pochodzenia naturalnego (akceptowanym przez ECOCERT w produkcji kosmetyków naturalnych) jest powstający z oliwy z oliwek tzw. olivem. Ten wyprodukowany wyłącznie z naturalnych składników emulgator dodatkowo wzmacnia właściwości nawilżające i wygładzające naszego kremu. Co zapobiega jego rozwarstwianiu się? Włókna pomarańczy, które są w pełni naturalnym stabilizatorem emulsji. Naturalna witamina E to miks naturalnych tokoferoli oraz zimno tłoczonego oleju słonecznikowego. Tokoferole są bardzo silnymi antyoksydantami. Chronią komórki skóry przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV. Zabezpieczają ją przed utratą wilgoci i stymulują produkcję kolagenu. Działają ujędrniająco i odmładzająco. Leucidal Liquid, czyli ekologiczny konserwant z rzodkiewki jest naturalnym płynnym konserwantem pochodzenia roślinnego, opartym na przeciwbakteryjnych peptydach, pozyskiwanych w procesie fermentacji rzodkwi. Jest przyjazny dla skóry i został akceptowany przez ECOCERT jako alternatywny środek konserwujący w najwyższej jakości kosmetykach ekologicznych. Ma właściwości antybakteryjne i działa antyseptycznie na skórę. Konserwant ekologiczny z kokosa powstaje w wyniku fermentacji owoców palmy kokosowej. Skutecznie zastępuje parabeny w najlepszych jakościowo, naturalnych kosmetykach. Skutecznie hamuje rozwój grzybów w tym pleśni i drożdży. Jest rewelacyjnym uzupełnieniem konserwantu z rzodkiewki o właściwościach nawilżających. Układ konserwujący wzmocniliśmy wyciągiem z pestek grejpfruta i srebrem koloidalnym. Ekstrakt z pestek grejpfruta jest naturalnym środkiem stosowanym do zwiększania trwałości kosmetyków naturalnych i organicznych. Srebro koloidalne płaskocząteczkowe jest kolejnym naturalnym składnikiem (również akceptowanym przez ECOCERT), który nie tylko zabezpiecza produkt przed rozwojem nieporządanych drobnoustrojów, ale również dobroczynnie działa na skórę. Dodatek absolutu róży indyjskiej wpływa m.in. na zapach. Relaksuje, uspokaja, odprężą i łagodzi stany lękowe. Łagodzi gniew i poprawia funkcjonowanie wątroby. Olejek różany przeciwdziała starzeniu się skóry, działa ściągająco i antyseptycznie. Z kolei olejek sandałowy jest znany ze swoich właściwości ochładzających i nawilżających. Poprawia nastrój, wspiera procesy regeneracyjne na poziomie komórkowym, działa antyseptycznie, antybakteryjnie i uspokajająco.
Uwaga: jako, że nasz odżywczy krem do twarzy jest produktem w 100% naturalnym lub pochodzenia naturalnego przechowywany w temperaturze powyżej 25 st. C może delikatnie zmienić kolor (ale nie właściwości) na beżowy. Aby zabezpieczyć zawartość słoiczka przed wysychaniem, upewnij się, że krem jest dobrze zakręcony.
Składniki (INCI): Rosa Damascena Flower Water**, Prunus Amygdalus Dulcis Oil**, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil*, Cera Alba**, Theobroma Cacao Seed Butter**, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, Citrus Aurantium Sinensis Fiber, Aloe Vera, Lactobacillus, Aqua, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Calendula Officinalis Flower, Lavandula Angustifolia, Rosa Damascena, Jasminum Officinalis, Matricaria Chamomilla, Glycyrrhiza Glabra, Viola Tricolor, Bacopa Monnieri, Equisetum Arvense, Acorus Calamus, Crocus Sativus, Jasminum Auriculatum Oil, Cocos Nucifera Fruit Extract, Santalum Album Sandalwood Oil, Rose Absolute Oil, Tocopherols, Citrus Grandis Seed Extract, Ascorbic Acid, Glycerin, Citronellol, Geraniol, Colloidal Silver
*certyfikowany składnik ekologiczny z atestem spożywczym
**składniki organiczne
JAK STOSOWAĆ KREM DO TWARZY PRAKRITI?
Odżywczy krem do twarzy: nakładaj cienką warstwę na osuszoną skórę twarzy i delikatnie wmasuj. Krem można stosować zarówno do porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Ja często stosuję o poranku odżywczy krem do twarzy, a wieczorem nasz olej do twarzy Prakriti.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego, ani alergizującego po zastosowaniu kremu odżywczego twarzy Prakriti. Badania aplikacyjne trwające 3 tygodnie na 25 osobach udowodniły, że:
- Stosowanie produktu daje odczucie odżywienia skóry
- Stosowanie produktu daje odczucie nawilżenia skóry
- Stosowanie produktu sprawia, że skóra staje się elastyczna w dotyku (uelastycznia)
- Produkt regeneruje skórę
OLEJ DO TWARZY
To nasz w 100% naturalny ulubiony produkt, który do tej pory zyskał sobie największą rzeszę fanów. Każdy z najbliższych, przyjaciół, osób uczestniczących w warsztatach, kto miał go okazję przetestować, używa go na stałe. Dlaczego? Być może dzieje się tak za sprawą najwyższej jakości 11 ziół i przypraw, które wykorzystaliśmy do jego produkcji. Być może wpływa na to niezwykła konsystencja oleju – wchłania się praktycznie natychmiast po aplikacji. Kto wie może swoją popularność i moc zawdzięcza dodatkowi szafranu oraz zmysłowemu absolutowi jaśminowemu. Prawdopodobnie na ten efekt końcowy wpływają godziny gotowania najlepszej jakości olejów spożywczych z ziołami i wodą oraz fakt, że wystarczy 7 kropli, aby Twoja skóra poczuła się odżywiona i nawilżona, a Ty spokojna i pozytywnie doenergetyzowana. Na zakończenie warto dodać, że dzięki połączeniu szerokiej gamy składników o zróżnicowanym działaniu nasz olej do twarzy możesz stosować w każdym wieku do pielęgnacji skóry zarówno suchej, normalnej jak i mieszanej. Nawilża on, uelastycznia i regeneruje skórę twarzy. Przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji zmęczonej i pozbawionej blasku skóry. Chcesz kupić olej do twarzy Prakriti? Zapraszamy do naszego sklepu online.
Z CZEGO SIĘ SKŁADA?
Nagietek lekarski znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę. Działa gojąco i przeciwzapalnie. Łagodzi podrażnienia i nawilża. Jest idealnym składnikiem w kosmetykach do cery suchej, wrażliwej i dojrzałej. Lawenda lekarska stosowana zewnętrznie odprężą, regeneruje, odmładza, wygładza skórę i działa antyoksydacyjnie (przeciwdziała efektom starzenia). Dodatkowo dzięki działaniu antybakteryjnemu lawendę często stosuje się w preparatach do cery tłustej, trądzikowej i problematycznej. Płatki róży damasceńskiej działają kojąco, przyśpieszają gojenie się ran oraz mają silne właściwości przeciwoksydacyjne. W kosmetyce stosuje się różę przeciwko starzeniu się skóry, pękającym naczynkom krwionośnym, rozstępom, przesuszeniu, podrażnieniom, ranom, a nawet poparzeniom. Jaśmin nie tylko pięknie pachnie. Działa również przeciwzapalnie, nawilżająco i kojąco. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia oraz przyśpiesza odnowę komórkową skóry. Kto z nas nie zna łagodzącego i kojącego wpływu rumianku pospolitego. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia, przyśpiesza gojenie się ran. Działa przeciwstarzeniowo i usuwa oznaki zmęczenia. Słodka lukrecja rozjaśnia i wybiela naszą skórę. Jest odmładzająca, nawilżająca, łagodzi podrażnienia wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce. Bratek, czyli fiołek trójbarwny podobnie jak większość wymienionych wyżej kwiatów można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Wyciągi z bratka łagodzą skórę. Są antyseptyczne, przeciwzapalnie i rozjaśniające. Bratek usuwa również obrzęki i cienie pod oczami. Czy słyszałaś o brahmi? To innymi słowy bacopa monnieri zioło adaptogenne pochodzące z Indii. Brahmi stosowane zewnętrznie wspomaga procesy odbudowy i regeneracji tkanek. W ajurwedzie wykorzystuje się go również do leczenia problemów skórnych m.in. łuszczycy i egzemy. Zdaniem najstarszej nauki o zdrowiu brahmi równoważy wszystkie trzy dosze.. Na zakończenie prawdziwa wisienka na torcie, czy drogocenny szafran. Ajurweda podkreśla jego odmładzające właściwości. Zdaniem najstarszej nauki o zdrowiu szafran jest afrodyzjakiem. Wykazuje silne działanie antyoksydacyjne – odmładza skórę. Rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry i nawilża.
Nasz olej do twarzy Prakriti wykonaliśmy na bazie zimno tłoczonego, ekologicznego oleju sezamowego i słonecznikowego. Oba produkty posiadają atest spożywczy. Ten pierwszy jest od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające, oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Z kolei olej słonecznikowy nawilża i wygładza skórę. Uelastycznia i wzmacnia jej naturalną barierę ochronną. Normalizuje wydzielania sebum i zwalcza zmiany trądzikowe. Działa przeciwstarzeniowo. Dodatek absolutu jaśminowego wpływa nie tylko na zapach. Sam zapach przywraca nas do równowagi, reguluje funkcjonowanie układu hormonalnego u kobiet i mężczyzn. Jaśmin jest również pomocny w pielęgnacji skóry.
Składniki (INCI): Sesamum Indicum Seed Oil, Helianthus Annus Seed Oil, Calendula Officinalis Flower, Lavandula, Rosa Damascena Flower, Jasminum Officinale Flower, Chamomila Recutita Flower, Glycyrrhiza Glabra Root, Viola Tricolor, Bacopa Monniera Powder, Equisetum Arvense, Acorus Calamus, Crocus Sativus, Jasminum Auriculatum Oil
*certyfikowany składnik ekologiczny z atestem spożywczym
JAK STOSOWAĆ OLEJ DO TWARZY PRAKRITI?
W zastępstwie, albo razem z innymi, najlepiej naturalnymi kremami do twarzy. Ja rano używam sprawdzonego, ekologicznego kremu nawilżającego (pół na pół z zimnotłoczonym olejem migdałowym) w dni, kiedy nakładam makijaż i wychodzę wcześniej z domu. W pozostałe stosuję nasz olej do twarzy Prakriti – rano pół na pół z zimnotłoczonym olejem migdałowym, a wieczorem nakładam bezpośrednio około 7 kropli oleju i wmasowują delikatnie w skórę twarzy. Jedna, 50 ml buteleczka wystarcza na około 2 miesiące codziennej pielęgnacji.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju do twarzy Prakriti. Badania aplikacyjne trwające 3 tygodnie na 25 osobach udowodniły, że:
- Stosowanie produktu sprawia, że skóra staje się elastyczna w dotyku (uelastycznia)
- Stosowanie produktu daje odczucie odżywienia skóry
- Produkt regeneruje skórę
- Produkt idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry (szczególnie suchej,
zmęczonej i pozbawionej blasku) - Olej jest dobrze tolerowany przez skórę
OLEJ DO CIAŁA VATA
Pewnie zastanawiasz się czym jest owa tajemniczo brzmiąca „vata”? To jedna z trzech dosz w ajurwedzie, najstarszej nauce o zdrowiu, którą opisaliśmy dokładnie w zakładce AJURWEDA. Na tym etapie wystarczy informacja, że skóra osób, które w swojej naturze lub obecnej nierównowadze posiadają nadmiar vata (innymi słowy żywiołu powietrza i przestrzeni) jest najczęściej wysuszona i pozbawiona blasku. Ajurwedyjska vata jest synonimem suchości i zimna. Jeśli oprócz wysuszonej skóry, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, jest Ci zimno, masz problemy z cyrkulacją (zimne dłonie i ręce) oraz powiązane z nimi problemy trawienne to nasz olej do ciała vata jest propozycją dla Ciebie. Aby w przybliżeniu określić, który z produktów Prakriti będzie wpisywał się w Twoje zapotrzebowanie energetyczne, wykonaj test we wspomnianej zakładce AJURWEDA. A poniżej możesz dowiedzieć się więcej o składzie tego w 100% naturalnego, cudownego, rozgrzewającego, poprawiającego cyrkulację i odżywiającego skórę ciała oleju. Oleju przeznaczonego do codziennej pielęgnacji suchej i pozbawionej blasku skóry ciała. Przede wszystkim oleju, który dzięki synergii zastosowanych składników nie tylko poprawia kondycję nasze skóry. Wpływa również pozytywnie na nasze samopoczucie. Ps. Używamy go całą rodzinną do codziennej pielęgnacji skóry w okresie jesienno – zimowym. Chcesz kupić olej do ciała vata Prakriti? Zapraszamy do naszego sklepu online
Z CZEGO SIĘ SKŁADA?
Ashwaghanda jest cudownym ziołem adaptogennym (pomagającym nam sobie radzić ze skutkami stresu), które pochodzi z Indii. Jest również rośliną o właściwościach tonizujących, odmładzających i uspokajających. Działa jak naturalny afrodyzjak. Regeneruje układ hormonalny, przyśpiesza gojenie tkanek. Jest uważana za zioło, które uziemia, czyli pomaga osadzić się osobom chaotycznym. Zewnętrznie stosowana jest również na rany i skaleczenia. Zdaniem najstarszej nauki o zdrowiu rozgrzewa i odżywia. Arcydzięgiel nazywany jest polskim żeń-szeniem. Wykazuje właściwości m.in. tonizujące, odmładzające i przeciwbólowe. Olejek arcydzięglowy rozgrzewa i poprawia ukrwienie skóry. Ma właściwości przeciwreumatyczne. Doskonale sprawdza się przy przy przeziębieniu i grypie, bólach mięśni i nerwobólach, przy zakwasach. Uspokaja i ma właściwości nasenne. Większość z nas słyszała o cudownych właściwościach ziela skrzypu na skórę. Cechuje się on wysoką zawartością organicznej krzemionki. Krzem jest pierwiastkiem, który pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Odpowiada m.in. za wchłanianie aż 70 innych minerałów! Skrzyp poprawia elastyczność skóry, uelastycznia naczynia krwionośne, odtruwa i sprzyja gojeniu się ran. Ma działanie silnie regenerujące i ujędrniające. Jest uważany za zioło, które uziemia, czyli pomaga osadzić się osobom chaotycznym. Shatavari jest wyjątkowym, indyjskim ziołem, które zdaniem ajurwedy działa na wszystkie tkanki w ciele. Ma właściwości odmładzające i tonizujące. Odmładza, nawilża i poprawia cyrkulację. Tatarak ma właściwości przeciwbólowe, uspokajające i odmładzające. Stosowany jest w przypadku bólów artretycznych. Działa bakteriobójczo i rozgrzewa. Jak już pisaliśmy słodka lukrecja rozjaśnia i wybiela naszą skórę. Jest odmładzająca, nawilżająca, łagodzi podrażnienia wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce. Imbir (stosujemy świeży korzeń) jest jednym z najlepszych ziół wspierających naszą odporność. Pobudza krążenie i rozgrzewa. Ma właściwości antycellulitowe i modelujące skórę. Z kolei aromatyczny cynamon cejloński poprawia cyrkulację, rozgrzewa i ma właściwości antyoksydacyjne (odmładza). Wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Dodatek kardamonu rozgrzewa, rozjaśnia i uelastycznia skórę. Sprawia, że czujemy się doenergetyzowani i witalni. Nasz olej do ciała vata Prakriti wykonaliśmy na bazie zimno tłoczonego, ekologicznego oleju sezamowego i słonecznikowego. Oba produkty posiadają atest spożywczy. Ten pierwszy jest od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające, oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Z kolei olej słonecznikowy nawilża i wygładza skórę. Uelastycznia i wzmacnia jej naturalną barierę ochronną. Normalizuje wydzielania sebum i zwalcza zmiany trądzikowe. Działa przeciwstarzeniowo. Dodatek absolutu róży bługarskiej wpływa m.in. na zapach. Relaksuje, uspokaja, odprężą i łagodzi stany lękowe. Łagodzi gniew i poprawia funkcjonowanie wątroby. Olejek różany przeciwdziała starzeniu się skóry, działa ściągająco i antyseptycznie.
Składniki (INCI): Sesamum Indicum Seed Oil*, Helianthus Annus Seed Oil*, Withania Somnifera, Angelica Archangelica Seed Powder, Equisetum Arvense, Asparagus Racemosus, Acorus Calamus Root, Glycyrrhiza Glabra Root, Zingiber Officinale Root, Cinnamomum Zeylanicum Bark, Elettaria Cardamomum Seed, Bulgarian Damask Rose Absolute, Citronellol, Geraniol
*certyfikowany składnik ekologiczny z atestem spożywczym
JAK STOSOWAĆ OLEJ DO CIAŁA VATA PRAKRITI?
W zastępstwie balsamów do ciała (np. Po porannym prysznicu lub wieczornej kąpieli) lub jako doskonały olej do masażu – przeprowadzonego samodzielnie lub w gabinecie terapeutycznym. Olej przeznaczony do codziennej pielęgnacji suchej i pozbawionej blasku skóry ciała. Stosuj go w połączeniu z olejem bazowym (np. zimno tłoczonym sezamowym lub zimno tłoczonym słonecznikowym) jako balsam lub olej do masażu lub w wersji nierozcieńczonej jako produkt pielęgnacyjny. Oleje możesz przed użyciem delikatnie podgrzać. W codziennej pielęgnacji wymieszaj 1/4 łyżeczki koncentratu z 1 łyżką oleju bazowego np. zimnotłoczonego sezamowego lub słonecznikowego, a następnie nałóż na osuszoną skórę ciała i delikatnie wmasuj. Koncentrat możesz także użyć w wersji nierozcieńczonej.
Olejowy masaż ciała (domowa abhyanga)
Masaże olejowe pomagają nam nie tylko nawilżyć ciało. Poprzez pobudzenie krążenie wspomagają również proces usuwania toksyn. Jeśli nie masz czasu na zrobienie całego masażu, po kąpieli posmaruj skórę delikatnie podgrzanym olejem sezamowym (tłoczonym na zimno; jesienią i zimą) lub słonecznikowym (wiosną i latem) połączonym z naszym Olejem do ciała vata Prakriti. Masz więcej czasu, wykonaj całą poranną procedurę tzw. domowej abhyangi (automasażu delikatnie podgrzanym olejem). Wiosną i latem jako oleju bazowego używaj zimnotłoczonego oleju słonecznikowego, a jesienią i zimą – sezamowego. Połącz go z naszym olejem do ciała VATA. Masuj całe ciało, również skórę głowy. Rozpocznij właśnie od głowy i twarzy. Schodź coraz niżej, aż do stóp. Wykonuj ruchy koliste na stawach (i brzuchu), a wzdłuż na długich kościach. Olej możesz pozostawić na ciele nawet na 10–15 minut. Następnie weź prysznic. Masaż pomaga oczyścić ciało z toksyn, a prysznic zmywa je z jego powierzchni. Jakie są jeszcze korzyści płynące z masażu? Jak podkreśla Vasant Lad, jeden z najbardziej znanych lekarzy ajurwedyjskich, masaż olejowy usprawnia krążenie, wycisza umysł i zmniejsza nadmiar vata (odpowiedzialna za m.in. spadki odporności i stres). Skóra staje się miękka, gładka i świetlista.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju do twarzy Prakriti. Badania aplikacyjne trwające 3 tygodnie na 25 osobach udowodniły, że:
- Stosowanie produktu daje odczucie odżywienia skóry
- Stosowanie produktu daje odczucie nawilżenia skóry
- Produkt daje odczucie ciepła (rozgrzewa)
- Produkt relaksuje skórę
- Produkt idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry (szczególnie suchej i pozbawionej blasku)
- Olej jest dobrze tolerowany przez skórę
OLEJ DO CIAŁA PITTA
Czym jest ajurwedyjska pitta? To jedna z trzech dosz w ajurwedzie, najstarszej nauce o zdrowiu, którą opisaliśmy dokładnie w zakładce AJURWEDA. Na tym etapie wystarczy informacja, że skóra osób, które w swojej naturze lub obecnej nierównowadze posiadają nadmiar pitta (innymi słowy żywiołu ognia i wody) jest najczęściej normalna, ale z tendencją do swędzących wysypek, egzem, uderzeń gorąca, zaczerwienień i piegów. Ajurwedyjska pitta jest synonimem gorąca i wilgoci. Osoby posiadające ją w swej naturze nie reagują dobrze na słońce. Ich skóra jest najbardziej podatna na poparzenia słoneczne. Pod wpływem nawet niewielkiej ilości promieni docierających do jej powierzchni, staje się różowa. Jeśli oprócz wyżej wymienionych objawów, szczególnie w okresie wiosenno – letnim, jest Ci bardzo ciepło, masz problemy z uderzeniami gorąca, nadkwasotą, zgagą i ognisty temperament (szybko się denerwujesz, ale również szybko wracasz do równowagi) to nasz olej do ciała pitta jest propozycją dla Ciebie. Aby w przybliżeniu określić, który z produktów Prakriti będzie wpisywał się w Twoje zapotrzebowanie energetyczne, wykonaj test we wspomnianej zakładce AJURWEDA. A poniżej dowiedz się więcej o składzie tego w 100% naturalnego, cudownego, ochładzające, tonizującego, łagodzącego podrażnienia i odżywiającego skórę ciała oleju. Oleju przeznaczonego do codziennej pielęgnacji mieszanej i normalnej skóry ciała. Przede wszystkim oleju, który dzięki synergii zastosowanych składników nie tylko poprawia kondycję nasze skóry. Wpływa również pozytywnie na nasze samopoczucie. Ps. Używamy go całą rodzinną do codziennej pielęgnacji skóry w ciepłe, letnie miesiące oraz w wersji nierozcieńczonej na zaczerwienienia, swędzące wysypki i podrażnienia skórne. Chcesz kupić olej do ciała vata Prakriti? Zapraszamy do naszego sklepu online.
Z CZEGO SIĘ SKŁADA?
Jak już wcześniej wspominaliśmy cudowne indyjskie brahmi stosowane zewnętrznie wspomaga procesy odbudowy i regeneracji tkanek. W ajurwedzie wykorzystuje się je również do leczenia problemów skórnych m.in. łuszczycy i egzemy. Zdaniem najstarszej nauki o zdrowiu brahmi równoważy wszystkie trzy dosze. Drzewo sandałowe (w tym przypadku czerwone) zdaniem starożytnej nauki o zdrowiu wychładza oraz uspokaja ciało i umysł. Podobnie działa na naszą skórę. Jest remdium na wszystkie problemy skórne związane z nadmiarem ognia w organizmie m.in. swędzące wysypki, egzemy. Ziele rumianku pospolitego wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia, przyśpiesza gojenie się ran. Działa przeciwstarzeniowo, łagodzi i usuwa oznaki zmęczenia. Słodka lukrecja rozjaśnia i wybiela naszą skórę. Jest odmładzająca, nawilżająca, łagodzi podrażnienia wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce. Mięta zielona podobnie jak większość rodzajów tego wspaniałego ziela (za wyjątkiem m.in. mięty pieprzowej) ma właściwości ochładzające i odświeżające. Chroni skórę przed starzeniem się, rozświetla ją i reguluje pracę gruczołów łojowych. Świetnie sprawdza się do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami i trądzikiem. O żywokoście lekarskim opowiadała mi już moja babcia w dzieciństwie. To zioło od niebywałych właściwościach od lat wykorzystywane jest nie tylko w kosmetyce. Żywokost ma działanie zmiękczające, przeciwzapalne i wygładzające, przyspiesza regenerację skóry, chroni ją przed powstawaniem poparzeń słonecznych. Jest zalecany m.in. w przypadku łuszczycy oraz jak dodaje dr Henryk Różański, sława polskiej fitoterapii – również w przypadku atopii. Usuwa on również przebarwienia po trądziku, łagodzi trądzik różowaty, likwiduje zaczerwienienia. O tym, że kolendra wspaniałą przyprawą jest wie każdy. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że od tysięcy lat wykorzystywane jest w ajurwedzie do leczenia zaczerwienień, wysypek i swędzących zmian na skórze. Odwar z nasion kolendry wielokrotnie pomagał Jasiowi, naszemu synkowi w trakcie atopowego zapalenia skóry. Nasz olej do ciała pitta Prakriti wykonaliśmy na bazie zimno tłoczonego, ekologicznego oleju sezamowego, słonecznikowego i kokosowego. Wszystkie produkty posiadają atest spożywczy. Ten pierwszy jest od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające, oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Z kolei olej słonecznikowy nawilża i wygładza skórę. Uelastycznia i wzmacnia jej naturalną barierę ochronną. Normalizuje wydzielania sebum i zwalcza zmiany trądzikowe. Działa przeciwstarzeniowo. Zimno tłoczony olej kokosowy pojawia się w naszej kosmetyczce w okresie upalnego lata lub w egzotycznych, gorących zakątkach globu (gdzie jest gorąco i wilgotno). Używamy go w charakterze balsamu tylko gdy jest naturalnie płynny. Ma właściwości ochładzająco i odżywia skórę. Jest wykorzystywany w przypadku stanów zapalnych skóry, przebarwień, egzemy, łuszczycy. Działa przeciwstarzeniowo, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i relaksuje skórę. Ma naturalny filtr SPF 4 – 5. W naszych produktach silnie ochładzające właściwości kokosu zrównoważone są olejem sezamowym. Dodatek absolutu wetiwerii wpływa m.in. na zapach. Relaksuje, uspokaja, wzmacnia. Łagodzi rozdrażnienie w okresie menopauzy u kobiet. Przeznaczony jest do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej. Zapobiega starzeniu się i podrażnieniom skóry.
Składniki (INCI): Sesamum Indicum Seed Oil*, Helianthus Annus Seed Oil*, Cocos Nucifera (Coconut) Oil*, Coriandrum Sativum Seed, Bacopa Monniera Powder, Pterocarpus Soyauxii Wood Powder, Chamomila Recutita Flower, Glycyrrhiza Glabra Root, Mentha Piperita, Symphytum Officinale Root, Vetiveria Zizanioides Root Oil
*certyfikowany składnik ekologiczny z atestem spożywczym
JAK STOSOWAĆ OLEJ DO CIAŁA PITTA PRAKRITI?
W zastępstwie balsamów do ciała (np. Po porannym prysznicu lub wieczornej kąpieli) lub jako doskonały olej do masażu – przeprowadzonego samodzielnie lub w gabinecie terapeutycznym. Olej przeznaczony do codziennej pielęgnacji normalnej i mieszanej skóry ciała. Stosuj go w połączeniu z olejem bazowym (np. zimno tłoczonym słonecznikowym w okresie jesienno – zimowym lub zimnotłoczonym olejem kokosowym w lecie) jako balsam lub olej do masażu lub w wersji nierozcieńczonej jako produkt pielęgnacyjny. Oleje możesz przed użyciem delikatnie podgrzać. W codziennej pielęgnacji wymieszaj 1/4 łyżeczki koncentratu z 1 łyżką oleju bazowego np. zimnotłoczonego słonecznikowego, a następnie nałóż na osuszoną skórę ciała i delikatnie wmasuj. Koncentrat możesz także użyć w wersji nierozcieńczonej.
Olejowy masaż ciała (domowa abhyanga)
Jak już wcześniej wyjasnialiśmy olejowe pomagają nam nie tylko nawilżyć ciało. Poprzez pobudzenie krążenie wspomagają również proces usuwania toksyn. Jeśli nie masz czasu na zrobienie całego masażu, po kąpieli posmaruj skórę delikatnie podgrzanym olejem słonecznikowym (tłoczonym na zimno; jesienią i zimą) lub kokosowym (ciepłą wiosną i latem) połączonym z naszym Olejem do ciała pitta Prakriti. Masz więcej czasu, wykonaj całą poranną procedurę tzw. domowej abhyangi (automasażu delikatnie podgrzanym olejem). Wiosną i latem jako oleju bazowego używaj zimnotłoczonego oleju kokosowego, a jesienią i zimą – słonecznikowego. Połącz go z naszym olejem do ciała PITTA. Masuj całe ciało, również skórę głowy. Rozpocznij właśnie od głowy i twarzy. Schodź coraz niżej, aż do stóp. Wykonuj ruchy koliste na stawach (i brzuchu), a wzdłuż na długich kościach. Olej możesz pozostawić na ciele nawet na 10–15 minut. Następnie weź prysznic. Masaż pomaga oczyścić ciało z toksyn, a prysznic zmywa je z jego powierzchni. Jakie są jeszcze korzyści płynące z masażu? Jak podkreśla Vasant Lad, jeden z najbardziej znanych lekarzy ajurwedyjskich, masaż olejowy usprawnia krążenie, wycisza umysł. Skóra staje się miękka, gładka i świetlista.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju do twarzy Prakriti. Badania aplikacyjne trwające 3 tygodnie na 25 osobach udowodniły, że:
- Stosowanie produktu daje odczucie odżywienia skóry
- Stosowanie produktu daje odczucie nawilżenia skóry
- Produkt daje odczucie chłodu (ochładza)
- Produkt działa kojąco, łagodzi skórę
- Produkt odświeża skórę
- Produkt idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry (szczególnie mieszanej i normalnej)
- Olej jest dobrze tolerowany przez skórę
ALOESOWY OLEJ DO CIAŁA
Nawilżający, w 100% naturalny ALOESOWY olej do ciała Prakriti to obok oleju do twarzy nasz ulubiony produkt pielęgnacyjny. Stosujemy go w ciepłym okresie wiosenno – letnim. Opracował go Maciek, który poszukiwał produktu delikatnie ochładzającego oraz silnie nawilżającego. Osiągnął ten efekt łącząc świeży miąższ aloesowy z ziołami takimi jak nagietek, prawoślaz czy gwiazdnica pospolita. Nasz olej aloesowy już na etapie testowania przez przyjaciół, rodzinę i znajomych oraz przedsprzedaży zyskał grono stałych użytkowników. Jest jednym z tych olejów, które na stałe zadomowiły się nie tylko w naszej łazience, ale również podróżnej kosmetyczce. Nic bowiem tak nie nawilża, regeneruje i odżywia przesuszonej skóry ciała po opalaniu tak jak on.
Aby w przybliżeniu określić, który z produktów Prakriti będzie wpisywał się w Twoje zapotrzebowanie energetyczne, wykonaj test we wspomnianej zakładce AJURWEDA. A poniżej możesz dowiedzieć się więcej o składzie tego cudownego, silnie nawilżającego i łagodzącego podrażnienia oraz zaczerwienienia na skórze olej. Oleju przeznaczonego do codziennej pielęgnacji suchej, normalnej i pozbawionej blasku skóry ciała. Przede wszystkim oleju, który dzięki synergii zastosowanych składników nie tylko poprawia kondycję nasze skóry. Wpływa również pozytywnie na nasze samopoczucie. Poprzez skórę odżywia stawy, jelita i kości.
Ps. Używamy go całą rodzinną do codziennej pielęgnacji skóry w okresie wiosenno – letnim. Jako, że olej równoważy zarówno doszę vata, jak i pitta olej aloesowy doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie osób z nierównowagą doszy pitta (żywioł ognia i wody) również w okresie jesienno – zimowym. Wówczas można go łączyć z zimno tłoczonym olejem sezamowym (jeśli jesienią i zimą jest nam chłodniej, a nasza cyrkulacja się pogarsza) lub słonecznikowym (jeśli nawet jesienią i zimą mamy ciepłe stopy i ręce oraz dobrą cyrkulację). Chcesz kupić aloesowy olej do ciała Prakriti? Zapraszamy do naszego sklepu online
Z CZEGO SIĘ SKŁADA?
Czy wiesz, że aloes w sanskrycie nazywa się „kumari”? W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „młoda dziewczyna” lub „dziewica”. Nazwę tę zawdzięcza jednej ze swoich cech – przekazuje energię młodości oraz powoduje regenerację energii żeńskiej. Zdaniem lekarzy ajurwedyjskich ta roślina działa na wszystkie tkanki w ciele. Równoważy wszystkie trzy dosze dlatego nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry. Aloes jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin w kosmetyce. Silnie regeneruje skórę i wspomaga proces gojenia. Zawarte w nim składniki wspierają produkcję kolagenu i uelastyczniają skórę. Mocno chłodzący i nawilżający miąższ aloesowy wspaniale radzi sobie również z poparzeniami słonecznymi, odparzeniami i stanami zapalnymi skóry. Wykazuje właściwości antyalergiczne. Aloes jest również wspaniałym składnikiem do pielęgnacji skóry twarzy – zarówno tej wysuszonej, jak i problematycznej borykającej się z trądzikiem. Gwiazdnica pospolita jest wbrew nazwie wyjątkowym ziołem. Stosowana zewnętrznie na skórę ma właściwości nawilżające, przeciwzapalne, bakteriobójcze i odkażające. Używana jest przy suchym i atopowym zapaleniu skóry. Podnosi wilgotność i elastyczność skóry. Działa chłodząco i oczyszczająco. Nagietek lekarski znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu na skórę. Działa gojąco i przeciwzapalnie. Łagodzi podrażnienia i nawilża. Jest idealnym składnikiem w kosmetykach do cery suchej, wrażliwej i dojrzałej. Prawoślaz kojarzy Ci się głównie z syropem na kaszel? Okazuje się, że jest równie popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry. Regeneruje ją i wygładza, nawilża, redukuje szorstkość i pęknięcia naskórka (klasyczne objawy nierównowagi ajurwedyjskiej duszy vata). Chroni skórę i łagodzi jej podrażnienia. Na dodatek wygładza drobne zmarszczki, koi zaczerwieniania oraz swędzące wysypki skórne. O żywokoście lekarskim opowiadała mi już moja babcia w dzieciństwie. To zioło od niebywałych właściwościach od lat wykorzystywane jest nie tylko w kosmetyce. Żywokost ma działanie zmiękczające, przeciwzapalne i wygładzające, przyspiesza regenerację skóry, chroni ją przed powstawaniem poparzeń słonecznych. Jest zalecany m.in. w przypadku łuszczycy oraz jak dodaje dr Henryk Różański, sława polskiej fitoterapii – również w przypadku atopii. Usuwa on również przebarwienia po trądziku, łagodzi trądzik różowaty, likwiduje zaczerwienienia. Większość z nas słyszała o cudownych właściwościach ziela skrzypu na skórę. Cechuje się on wysoką zawartością organicznej krzemionki. Krzem jest pierwiastkiem, który pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Odpowiada m.in. za wchłanianie aż 70 innych minerałów! Skrzyp poprawia elastyczność skóry, uelastycznia naczynia krwionośne, odtruwa i sprzyja gojeniu się ran. Ma działanie silnie regenerujące i ujędrniające. Jest uważany za zioło, które uziemia, czyli pomaga osadzić się osobom chaotycznym. Koper włoski stosowany jest od lat zarówno w ajurwedzie, jak i naszym rodzimym ziołolecznictwie. Zdaniem najstarszej nauki o zdrowiu jest lekko ochładzający i poprawiający trawienie. Słodki w smaku, łagodzący i delikatnie ochładzający koper wspomaga syntezę kolagenu, uelastycznia i zapobiega wiotczeniu naskórka. Jak już pisaliśmy słodka lukrecja rozjaśnia i wybiela naszą skórę. Jest odmładzająca, nawilżająca, łagodzi podrażnienia wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce. Owies dzięki wysokiej zawartości krzemionki wzmacnia i uelastycznia włosy, skórę i paznokcie. Nasz nawilżający, aloesowy olej do ciała Prakriti wykonaliśmy na bazie zimno tłoczonego, ekologicznego oleju sezamowego. Produkt posiada atest spożywczy. Olej sezamowy jest od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające (przenika go głębszych warstw skóry dzięki swojej specyficznej strukturze), oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Dodatek absolutu róży indyjskiej wpływa m.in. na zapach. Relaksuje, uspokaja, odprężą i łagodzi stany lękowe. Łagodzi gniew i poprawia funkcjonowanie wątroby. Olejek różany przeciwdziała starzeniu się skóry, działa ściągająco i antyseptycznie. Z kolei olejek sandałowy jest znany ze swoich właściwości ochładzających i nawilżających. Poprawia nastrój, wspiera procesy regeneracyjne na poziomie komórkowym, działa antyseptycznie, antybakteryjnie i uspokajająco.
Składniki (INCI): Sesamum Indicum Seed Oil*, Aloe Barbadensis, Althaea Officinalis, Foeniculum Vulgare, Glycyrrhiza Glabra Root, Equisetum Arvense, Calendula Officinalis, Avena Sativa, Symphytum Officinale, Stellaria Media, Santalum Album Sandalwood Oil, Rose Absolute Oil, Citronellol, Geraniol
*certyfikowany składnik ekologiczny z atestem spożywczym
JAK STOSOWAĆ ALOESOWY OLEJ DO CIAŁA PRAKRITI?
W zastępstwie balsamów do ciała (np. Po porannym prysznicu lub wieczornej kąpieli) lub jako doskonały olej do masażu – przeprowadzonego samodzielnie lub w gabinecie terapeutycznym. Olej przeznaczony do codziennej pielęgnacji suchej, normalnej i mieszanej skóry ciała. Stosuj go w połączeniu z olejem bazowym (np. zimno tłoczonym słonecznikowym lub sezamowym w okresie jesienno – zimowym lub zimnotłoczonym olejem słonecznikowym wiosną lub kokosowym w lecie) jako balsam lub olej do masażu lub w wersji nierozcieńczonej jako produkt pielęgnacyjny. Oleje możesz przed użyciem delikatnie podgrzać. W codziennej pielęgnacji wymieszaj 1/4 łyżeczki koncentratu z 1 łyżką oleju bazowego np. zimnotłoczonego słonecznikowego, a następnie nałóż na osuszoną skórę ciała i delikatnie wmasuj. Koncentrat możesz także użyć w wersji nierozcieńczonej.
Olejowy masaż ciała (domowa abhyanga)
Jak już wcześniej wyjasnialiśmy olejowe pomagają nam nie tylko nawilżyć ciało. Poprzez pobudzenie krążenie wspomagają również proces usuwania toksyn. Jeśli nie masz czasu na zrobienie całego masażu, po kąpieli posmaruj skórę delikatnie podgrzanym olejem słonecznikowym (tłoczonym na zimno; jesienią i zimą) lub kokosowym (ciepłą wiosną i latem) połączonym z naszym Olejem aloesowy olej do ciała Prakriti. Masz więcej czasu, wykonaj całą poranną procedurę tzw. domowej abhyangi (automasażu delikatnie podgrzanym olejem). Wiosną i latem jako oleju bazowego używaj zimnotłoczonego oleju słonecznikowego lub w upalne dni kokosowego, a jesienią i zimą – słonecznikowego lub sezamowego (jeśli jest ci nieco chłodniej). Połącz go z naszym olejem aloesowym. Masuj całe ciało, również skórę głowy. Rozpocznij właśnie od głowy i twarzy. Schodź coraz niżej, aż do stóp. Wykonuj ruchy koliste na stawach (i brzuchu), a wzdłuż na długich kościach. Olej możesz pozostawić na ciele nawet na 10–15 minut. Następnie weź prysznic. Masaż pomaga oczyścić ciało z toksyn, a prysznic zmywa je z jego powierzchni. Jakie są jeszcze korzyści płynące z masażu? Jak podkreśla Vasant Lad, jeden z najbardziej znanych lekarzy ajurwedyjskich, masaż olejowy usprawnia krążenie, wycisza umysł. Skóra staje się miękka, gładka i świetlista.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju do twarzy Prakriti. Badania aplikacyjne trwające 3 tygodnie na 25 osobach udowodniły, że:
- Stosowanie produktu daje odczucie silnego odżywienia skóry
- Stosowanie produktu daje odczucie silnego nawilżenia skóry
- Produkt daje efekt delikatnego chłodzenia skóry
OLEJ DO PIELĘGNACJI NOSA NASYA
Nos jest wrotami do mózgu. Stosowanie kropli do nosa odżywia pranę, ożywia świadomość oraz inteligencję – wyjaśnia Vasant Lad, jeden z najbardziej znanych lekarzy ajurwedyjskich w „Ayurveda. Księga domowych środków leczniczych”. Dr Lad nie ma oczywiście na myśli konwencjonalnych kropli do nosa tylko tzw. Olejową nasyę. Ajurwedyjska nasya jest jedną z porannych praktyk dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Jak podkreśla światowej sławy lekarz, prawidłowo wykonana nie tylko oczyszcza zatoki, ale poprawia wzrok, głos i daje jasność umysłu. W suchych klimatach, a także zimą, kiedy dom ogrzewa suche powietrze, krople do nosa pomagają zachować nawilżenie nozdrzy – dodaje. A my dopowiemy, że olejowanie nosa jest również fantastycznym remedium na alergie wziewne. W tym celu nasya stosujemy codziennie przez 3 tygodnie przed rozpoczęciem sezonu. Nasya zabezpiecza również śluzówkę w nosie przed smogiem! Nasyę można wykonywać zimno tłoczonym olejem migdałowym, sezamowym lub dobrej jakości ghee. Jednak wzbogacenie jej o odpowiednio dobrane zioła i naturalne olejki eteryczne, wzmacnia jej właściwości.
Teraz skupmy się na naszej ziołowej NASYA PRAKRITI. Została ona przygotowana w 100% z naturalnych składników oraz w oparciu o starożytną metodologię ajurwedyjską. Podobnie jak w przypadku innych naszych olejów Maciek kilkadziesiąt godzin gotuje w miedzianym naczyniu zioła (m.in. brahmi, skullcap, gotu kolę i tatarak) z zimno tłoczonym olejem sezamowym i wodą, aż do jej całkowitego odparowania. Pod koniec dodaje minimalną ilość organicznej kamfory i organiczny olejek eukaliptusowy. Wszystko, aby uzyskać unikatowy produkt, który przeznaczony jest do pielęgnacji nosa. Jeśli chcesz kupić nasz ziołowy olej NASYA Prakriti, zapraszamy do zakładki SKLEP.
Ps. Nasza NASYA PRAKRITI przebadana jest pod kątem pielęgnacji okolic nosa. Tradycyjnie nasyę wykorzystuje się jednak jako krople do nosa.
Z CZEGO SIĘ SKŁADA NASYA?
Skullcap, czyli tarczyca bocznokwiatowa jest ziołem, które znane jest ze swoich właściwości uspokajających, wyciszających umysł i łagodzących napięcia nerwowe. Tradycyjnie wykorzystywali ją Indianie zamieszkujący Amerykę Północną w celu wyciszenia umysłu i regeneracji ciała. Brahmi zdaniem ajurwedy równoważy wszystkie trzy dosze. Jest tonikiem dla naszego umysłu. Nazywane jest nawet tzw. Medhya rasayana (znaczy dosłownie „tonik dla mózgu”). Co ciekawe brahmi w połączeniu z gotu kolą i skullcap łagodzi migrenowe bóle głowy. Nazywane jest ziołem sattvicznym, czyli podnoszącym nasz poziom energii życiowej i dającym spokój. Jogini wykorzystują samo brahmi, ale również medyczne oleje z jego dodatkiem do medytacji. Jest ziołem adaptogennym, czyli łagodzącym skutki stresu. Wycisza, regeneruje, poprawia pamięć, koncentrację i nastrój. Wprowadza równowagę między prawą, a lewą półkulą. Stosowane zewnętrznie wspomaga procesy odbudowy i regeneracji tkanek. W ajurwedzie wykorzystuje się go również do leczenia problemów skórnych m.in. łuszczycy i egzemy. Gotu kola jest kolejnym ziołowem wywodzącym się z ajurwedy o właściwościach adaptogennych. Podobnie jak brahmi wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego, poprawia pamięć i koncentrację. Medyczne ghee z gotu kolą odżywia mózg, przeciwdziała bezsenności, bólom głowy i spadkom nastroju. Gotu kola przyśpiesza naturalny proces regeneracji komórek nerwowych. Z kolei wyciągi wodne (np. Napary) z tego wspaniałego ziela bardzo dobrze sprawdzają się do pielęgnacji podrażnionej, zaczerwienionej skóry. Poprawiają jej elastyczność i nawilżają. Tatarak nie tylko korzystnie działa na skórę i włosy. Pozytywnie działa na układ nerwowy. Pomaga nam się zrelaksować i rozluźnić ciało. Ułatwia również zasypianie. Olej sezamowy (tłoczony na zimno) jest od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające (przenika go głębszych warstw skóry dzięki swojej specyficznej strukturze), oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Z kolei naturalna organiczna kamfora (obecna w minimalnych ilościach w naszym olejku nasya) jest znanym składnikiem maści i olejów do nacierania ciała w trakcie przeziębienia i grypy. Kamfora zwiększa ilość prany, otwiera zmysły i rozjaśnia umysł – tłumaczy Dr Lad w „Jodze ziół”. Kamfora jest bardzo często wykorzystywana do produkcji ziołowych olejów leczniczych w ajurwedzie. Jej intensywny zapach pomaga udrażniać nos, działa przeciwkaszlowo, udrażnia płuca, jest stosowana w trakcie bólu ucha i wykazuje działanie relaksujące. Kamfora jest dozwolona w kosmetykach (i maściach) dla dzieci od 7 roku życia. Tutaj warto dodać, że w nadmiarze kamfora działa jak trucizna. Dlatego można jej używać tylko w przepisanych niskich dawkach oraz nie powinno się jej łączyć (używać w tym samym czasie) z lekami homeopatycznymi. Organiczny olejek eukaliptusowy jest wykorzystywany do inhalacji w trakcie m.in. zapalenia zatok i gęstym katarze. Ma właściwości rozgrzewające, antywirusowe i bakteriobójcze. Jego intensywny, orzeźwiający zapach budzi nas do życia i energetyzuje.
SKŁADNIKI (INCI): Sesamum Indicum Seed Oil*, Bacopa Monnieri, Centella Asiatica, Acorus Calamus, Scutellaria Galericulata, Camphor, Eucalyptus Globulus Leaf Oil**, Linalool, Limonene
*certyfikowany produkt organiczny z atestem spożywczym
** olejek eteryczny posiada atest CPTG (Certified Pure Tested Grade), jako czysty, organiczny, aromatyczny związek starannie wyekstrahowany z roślin
JAK STOSOWAĆ NASYA?
Sposób użycia: 2 – 3 kropelki aplikujemy np. W okolice nosa. Olejek stosujemy od 7 roku życia.
Tak jak wspominaliśmy nasz produkt przebadany jest pod kątem pielęgnacji okolic nosa. Tradycyjnie olej nasya w ajurwedzie wykorzystuje się do zakrapiania nosa.
Opis procedury dotyczący tego jak stosuje się ziołową nasya tradycyjnie w ajurwedzie: Wystarczy 2-4 krople delikatnie ciepłego (lub w temperaturze pokojowej) oleju nasya wprowadzić zakraplaczem do każdego nozdrza (najlepiej w pozycji leżącej z głową lekko odchyloną do tyłu). Następnie je wmasować (również w okolicach zatok oraz skroni). Pozostajemy przez chwilę w tej pozycji, aby olej spłynął również do gardła. Wówczas można odchrząknąć i wypluć to co spłynęło. Stosujemy 1 raz dziennie przez około 3 tygodnie i robimy analogiczną przerwę. Nie stosujemy częściej niż 2 – 3 razy do roku. Dzieci od 7 roku życia, aby poprawić funkcjonowanie górnych dróg oddechowych – wystarczy 1 – 2 kropelki, które można wprowadzić do każdego nozdrza małym, czystym palcem lub szklaną pipetką i delikatnie wmasować. Analogicznie stosujemy maksymalnie przez okres 2 tygodni 2 razy do roku.
Przeciwwskazaniem do stosowania nasya w sposób tradycyjny są indywidualne nietolerancje, ciąża, migrena, menstruacja, bóle, omdlenia i problemy w okolicy szyjnej kręgosłupa, pełny żołądek, bezpośrednio przed lub po kąpieli, drganie powiek, paraliż twarzy, gorączka. W przypadku przewlekłych problemów z górnymi drogami oddechowymi, chorób przewlekłych oraz przyjmowania leków, zawsze po konsultacji z lekarzem.
ENERGIA Olej aromaterapeutyczny z dodatkiem esencji kwiatowych
Jesteśmy oboje z Maćkiem wielkimi fanami zarówno ajurwedy, jak i medycyny wibracyjnej (w tym esencji kwiatowych). Nasze olejki aromaterapeutyczne są wypadkową naszej fascynacji wibracją i ajurwedyjską praną. Są również wynikiem syntezy i łączenia starożytnej mądrości Wschodu z wiedzą z zakresu aromaterapii i wysoko wibracyjnych esencji kwiatowych. Zarówno ENERGIA jak i SPOKÓJ są również unikalnym na polskim rynku połączeniem olejowych maceratów kwiatowych z najwyższej jakości ekologicznymi olejkami eterycznymi z esencjami kwiatowymi (i mineralnymi) przygotowanymi przez Maćka z roślin rosnących w naszym ogrodzie i minerałów. Dzięki tej wyjątkowej syntezie olejki aromaterapeutyczne nie tylko pięknie pachną. Działają na nas wielopoziomowo – zarówno na warstwy subtelne (tzw. Ajurwedyjskie kosha), jak i nasz umysł (i emocje), a za jego pośrednictwem na ciało. I choć natura samego zapachu olejków eterycznych jest ulotna, ich subtelny efekt wzmocniony esencjami kwiatowymi i maceratem olejowym pozostanie z nami dużo dłużej.
ENERGIA jest również efektem współpracy z Anią Drozd, zaprzyjaźnioną aromaterapeutką. Ania pomogła nam tak kompozycje olejków, aby roll on podnosił poziom naszej energii życiowej i rozświetlał nastój (przeciwdziałając spadkom i wahaniom nastroju). Nim opiszemy działanie poszczególnych składników ENERGII, odpowiemy na pytanie czym różni się działanie samych tak dzisiaj popularnych olejków eterycznych i esencji kwiatowych.
Jak w skrócie działają same olejki eteryczne?
Same olejki eteryczne to aromatyczne lub lotne składniki roślin o bardzo aktywnych właściwościach fizycznych. Z chemicznego punktu widzenia składają się z alkoholi, aldehydów, ketonów, fenoli, terpenów, estrów (…) Olejki można pozyskiwać z różnej części rośliny. Kwiaty dają olejki, które często działają na ciało uspokajająco, odurzająco lub rozluźniająco. Żywica, drewno, kora i wydzieliny zazwyczaj zawierają olejki eteryczne o działaniu rozgrzewającym, które skutecznie poprawiają krążenie płynów w ciele. Liście najczęściej mają właściwości lecznicze i wychładzające, dzięki zawartemu w nich zielonemu chlorofilowi.(…) Korzenie jako część rośliny związanej z elementem ziemi, są bardzo cenne i mogą dawać silne poczucie ugruntowania. Olejki pozyskiwane z owoców mają mocne działanie rozszerzające, udrażniające i pobudzające. Możemy wykorzystać wymienione właściwości olejków eterycznych by się uporać z zaburzeniami naszych dosz.(…) – czytamy w „Ajurweda i aromaterapia” Light Miller i Bryan Miller. Zyskujące sobie dzisiaj olbrzymią popularność olejki eteryczne mogą nieść ze sobą mnóstwo korzyści, ale również sporo zagrożeń. My stosujemy tylko najwyższe jakościowe, ekologiczne i pozyskiwane fair trade plus rozcieńczone w olejach bazowych (w przypadku ENERGII jest to zimno tłoczony, ekologiczny olej sezamowy; stężenie danego olejku nigdy nie przekracza zalecanych 1,5 – 3%). Mimo tak dużego rozcieńczenia oraz korzystanie z najlepszych na rynku jakościowo składników szczególnie kobiety w ciąży, mamy karmiące i dzieci mogą korzystać z tych kompozycji aromaterapeutycznych tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym! W ENERGII użyliśmy m.in. kilka kropli olejku cynamonowego, do którego ciąża jest bezpośrednim przeciwwskazaniem. O olejkowym BHP kilka zdań w ramce poniżej…
RAMKA AUTORSTWA JULII GRAT, FITOTERAPEUTKI Z „PRZYPRAWY, KTÓRE LECZĄ”
- Nie stosuj olejków eterycznych jeśli nie znasz ich działania! Niektóre olejki mogą być toksyczne, mogą alergizować, u astmatyków mogą wywołać atak astmy. Z kolei innych nie można stosować u dzieci, kobiet w ciąży (np. olejek cynamonowy wywołuje skurcze porodowe, co może grozić poronieniem lub przedwczesnym porodem). Zastosowane nieumiejętnie mogą poparzyć skórę np. nierozcieńczony olejek cynamonowy.
- Olejki rozcieńczamy w oleju bazowym np. sezamowym przed naniesieniem bezpośrednio na skórę.
- Olejki wykazują silne działanie na organizm, w związku z tym nie możemy przekraczać zalecanych ilości. U dorosłych stosuje się rozcieńczony olejek o 3% stężeniu; mniejsza dawka u dzieci (od 3 r.ż. 0,5%, starsze dzieci 1-1,5% – im mniejsze dziecko tym mniejsze stężenie). U osób wrażliwych, kobiet w ciąży oraz karmiących zalecane jest stężenie 1,5% – jednak w tej grupie oraz u dzieci olejki powinno stosować się tylko pod okiem specjalisty.
- Jeżeli olejki zostaną wtarte w dużą powierzchnie skóry to wówczas wnikają do krwi i wywołują działanie ogólne.
- Olejki często są fałszowane – najczęściej są to kompozycję zapachowe, których nie wolno stosować ani doustnie, ani na skórę.
- Olejki muszą być czyste chemicznie; naturalne. Powinny spełniać wymogi Farmakopei Polskiej lub Europejskiej oraz posiadać atest PZH (rozwiązaniem alternatywnym dla gotowego produktu jest destylacja olejku w domu).
- Przed pierwszym zastosowaniem olejków należy wykonać 12-godzinny test uczuleniowy (kroplę olejku eterycznego rozpuszczamy w łyżce oleju bazowego, nanosimy na skórę przedramienia lub za uchem, sprawdzamy czy wystąpi reakcja alergiczna).
- Olejki najbezpieczniej stosować zewnętrznie. Niektóre olejki można przyjmować doustnie, ale trzeba posiadać dużą wiedzę, by móc je bezpiecznie stosować, gdyż wywierają silne działanie farmakologiczne. Przedawkowane lub zbyt długo stosowane mogą wywołać zatrucie, a nawet mogą prowadzić do uszkodzenia organów: wątroby czy nerek.
Czym olejki eteryczne różnią się od esencji kwiatowych?
Pozyskiwane najczęściej metodą destylacji parą wodną olejki eteryczne zawierają w sobie szereg wymienionych powyżej substancji czynnych. Jak już wspomnieliśmy wyżej mają również listę wskazań i przeciwwskazań nawet gdy są używane zewnętrznie. Same esencje kwiatowe to bezwonne oparte na wodzie (w tym przypadku potencjonalizowanej w oleju sezamowym) esencje z wyłącznie z kwiatów, a właściwie ich zapis wibracyjny. Nie zawierają żadnych substancji czynnych i nie mają żadnych przeciwwskazań. Mogą być przyjmowane zarówno doustnie jak i używane zewnętrznie jako dodatek do kąpieli lub jak w przypadku ENERGII dodatek do oleju aromaterapeutycznego. Same olejki eteryczne poprzez substancje czynne działają zarówno na nasze ciało, jak i emocje. Esencje kwiatowe działają na warstwach subtelnych (tzw. Ajurwedyjskich kosha) i poprzez ciało emocjonalne oddziałują również na nasze ciało fizyczne. Pomagają usunąć przyczynę nierównowagi poprzez podnoszenie wibracji i uwalnianie wzorców energetycznych. Połączenie olejków eterycznych z esencjami kwiatowymi (oraz mineralnymi) i maceratami olejowymi daje niesamowite efekty, których nie sposób osiągnąć korzystając wyłącznie z olejków eterycznych! Przekonaliśmy się o tym wielokrotnie…
Z czego składa się ENERGIA?
Głównym składnikiem jest macerat z kwiatów nagietka przygotowywany z zimno tłoczonego, ekologicznego oleju sezamowego. Intensywnie pomarańczowe kwiaty nagietka działają bardzo korzystnie na żeński układ rozrodczy oraz układ trawienny. Jest bardzo energetyzującym kwiatem. Działa regenerująco oraz łagodząco na skórę. Olej sezamowy wykorzystany do maceratu od tysiącleci wykorzystywany do pielęgnacji skóry (również twarzy) oraz masażu. Ma właściwości rozgrzewające, nawilżające, oczyszczające i silnie odżywcze. Działa kojąco na nasz układ nerwowy. Rozgrzewa. Dzięki wysokiej zawartości witamin (m.in. E i A) oraz minerałów (m.in. wapń) wpływa dobrze zarówno na włosy, na skórę, na paznokcie, jak i stymuluje poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych. Olejek limonkowy ma działanie delikatnie ochładzające, pobudzające, tonizujące oraz poprawiające nastrój. Olejek bergamotowy ma cudowne właściwości antydepresyjne. Działa rozgrzewająco oraz podnosi poziom naszej energii życiowej. Olejek cynamonowy jest jednym z z najlepszych olejków pobudzających krążenie. Ma właściwości rozgrzewające i wzmacnia siłę woli. Olejek imbirowy ma silne działanie uziemiające. Pomaga nam się ugruntować, rozgrzewa oraz wznieca ogień trawienny (ajurwedyjskie agni). Działa również pobudzająco i podnosi poziom energii życiowej. Olejek kardamonowy rozświetla, rozgrzewa i działa pobudzająco. Pomaga nam poczuć jasność. Jak czytamy w cytowanej „Ajurweda i aromaterapia” Ma cechy sattwiczne. Szczególnie skutecznie udrażnia różne kanały w ciele oraz wspomaga przepływ prany. Esencja kwiatowa z róży pomaga nam otworzyć serce i rozkwitnąć. Wspiera nas również w procesie stawiania granic w miłości. Wzmacnia siłę woli, radość i chęć życia mimo pojawiających się przeciwności losu. Esencja z Echinacei ma działanie wzmacniające i pozwala nam wrócić do równowagi po trudnych doświadczeniach. Pomaga nam poczuć nasze prawdziwe Ja. Esencja z kwiatów jeżyny pomaga nam przekuć chęci w działanie. Wzmacnia naszą siłę woli. Wspiera manifestację pragnień. Esencja z kwiatów białego krokusa pomaga nam oczyścić nasze ciało emocjonalne i uwolnić emocje – głównie żal. Esencja mineralna z kryształu górskiego jest dedykowana podnoszeniu witalności oraz ugruntowaniu (uziemieniu). Esencja mineralna z cytrynu ma właściwości silnie rozgrzewające oraz rozświetlające. Pomaga nam uzyskać jasność i klarowność oraz koncentrację. Tygrysie oko (za co za tym idzie esencja mineralna z tygrysiego oka) działa wzmacniająco oraz pomaga nam poczuć nasze prawdziwe Ja. Wzmacnia również siłę woli. Z kolei esencja mineralna z kwarcu dymnego pomaga nam się uspokoić i ugruntować. Oczyszcza również nasze nadis (kanały energetyczne). Synchronizuje naszą wibrację z wibracją Matki Ziemi.
INCI: Sesamum Indicum Seed Oil*, Calendula Officinalis Flower Extract, Citrus Reticulata Essential Oil**, Citrus Aurantifolia Essential Oil**, Citrus Bergamia Essential Oil**, Cinnamomum Zeylanicum Essential Oil**, Zingiber Officinale Essential Oil**, Elettaria Cardamomum Essential Oil**, Rosa Rugosa Flower Extract, Echinacea Purpurea Flower Extract, Rubus Fruticosus Flower Extract, Campsis Radicans Flower Extract, Crocus Vernus Flower Extract, Mountain Gem Extract, Citrine Extract, Tiger Eye Extract, Smoky Quartz Extract
*certyfikowany produkt organiczny z atestem spożywczym
** olejek eteryczny posiada atest CPTG (Certified Pure Tested Grade), jako czysty, organiczny, aromatyczny związek starannie wyekstrahowany z roślin
Jak stosować olej aromaterapeutyczny z esencjami kwiatowymi?
Niewielką ilość rozprowadzaj np. na nadgarstkach, za uszami i w okolicy środka klatki piersiowej.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju aromaterapeutycznego ENERGIA.
SPOKÓJ Olej aromaterapeutyczny z dodatkiem esencji kwiatowych
Jesteśmy oboje z Maćkiem wielkimi fanami zarówno ajurwedy, jak i medycyny wibracyjnej (w tym esencji kwiatowych). Nasze olejki aromaterapeutyczne są wypadkową naszej fascynacji wibracją i ajurwedyjską praną. Są również wynikiem syntezy i łączenia starożytnej mądrości Wschodu z wiedzą z zakresu aromaterapii i wysoko wibracyjnych esencji kwiatowych. Zarówno ENERGIA jak i SPOKÓJ są również unikalnym na polskim rynku połączeniem olejowych maceratów kwiatowych z najwyższej jakości ekologicznymi olejkami eterycznymi z esencjami kwiatowymi (i mineralnymi) przygotowanymi przez Maćka z roślin rosnących w naszym ogrodzie i minerałów. Dzięki tej wyjątkowej syntezie olejki aromaterapeutyczne nie tylko pięknie pachną. Działają na nas wielopoziomowo – zarówno na warstwy subtelne (tzw. Ajurwedyjskie kosha), jak i nasz umysł (i emocje), a za jego pośrednictwem na ciało. I choć natura samego zapachu olejków eterycznych jest ulotna, ich subtelny efekt wzmocniony esencjami kwiatowymi i maceratem olejowym pozostanie z nami dużo dłużej.
SPOKÓJ jest również efektem współpracy z Anią Drozd, zaprzyjaźnioną aromaterapeutką. Ania pomogła nam tak kompozycje olejków, aby roll on pomagał nam wyciszać się, relaksować i obniżać poziom stresu. Niewielka ilość oleju naniesiona np. Za uszami przed snem może pomóc nam zasnąć. Nim opiszemy działanie poszczególnych składników SPOKOJU, odpowiemy na pytanie czym różni się działanie samych tak dzisiaj popularnych olejków eterycznych i esencji kwiatowych.
Jak w skrócie działają same olejki eteryczne?
Same olejki eteryczne to aromatyczne lub lotne składniki roślin o bardzo aktywnych właściwościach fizycznych. Z chemicznego punktu widzenia składają się z alkoholi, aldehydów, ketonów, fenoli, terpenów, estrów (…) Olejki można pozyskiwać z różnej części rośliny. Kwiaty dają olejki, które często działają na ciało uspokajająco, odurzająco lub rozluźniająco. Żywica, drewno, kora i wydzieliny zazwyczaj zawierają olejki eteryczne o działaniu rozgrzewającym, które skutecznie poprawiają krążenie płynów w ciele. Liście najczęściej mają właściwości lecznicze i wychładzające, dzięki zawartemu w nich zielonemu chlorofilowi.(…) Korzenie jako część rośliny związanej z elementem ziemi, są bardzo cenne i mogą dawać silne poczucie ugruntowania. Olejki pozyskiwane z owoców mają mocne działanie rozszerzające, udrażniające i pobudzające. Możemy wykorzystać wymienione właściwości olejków eterycznych by się uporać z zaburzeniami naszych dosz.(…) – czytamy w „Ajurweda i aromaterapia” Light Miller i Bryan Miller. Zyskujące sobie dzisiaj olbrzymią popularność olejki eteryczne mogą nieść ze sobą mnóstwo korzyści, ale również sporo zagrożeń. My stosujemy tylko najwyższe jakościowe, ekologiczne i pozyskiwane fair trade plus rozcieńczone w olejach bazowych (w przypadku SPOKOJU jest to zimno tłoczony, ekologiczny olej migdałowy; stężenie danego olejku nigdy nie przekracza zalecanych 1,5 – 3%). Mimo tak dużego rozcieńczenia oraz korzystanie z najlepszych na rynku jakościowo składników szczególnie kobiety w ciąży, mamy karmiące i dzieci mogą korzystać z tych kompozycji aromaterapeutycznych tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym! O olejkowym BHP kilka zdań w ramce poniżej…
RAMKA AUTORSTWA JULII GRAT, FITOTERAPEUTKI Z „PRZYPRAWY, KTÓRE LECZĄ”
- Nie stosuj olejków eterycznych jeśli nie znasz ich działania! Niektóre olejki mogą być toksyczne, mogą alergizować, u astmatyków mogą wywołać atak astmy. Z kolei innych nie można stosować u dzieci, kobiet w ciąży (np. olejek cynamonowy wywołuje skurcze porodowe, co może grozić poronieniem lub przedwczesnym porodem). Zastosowane nieumiejętnie mogą poparzyć skórę np. nierozcieńczony olejek cynamonowy.
- Olejki rozcieńczamy w oleju bazowym np. sezamowym przed naniesieniem bezpośrednio na skórę.
- Olejki wykazują silne działanie na organizm, w związku z tym nie możemy przekraczać zalecanych ilości. U dorosłych stosuje się rozcieńczony olejek o 3% stężeniu; mniejsza dawka u dzieci (od 3 r.ż. 0,5%, starsze dzieci 1-1,5% – im mniejsze dziecko tym mniejsze stężenie). U osób wrażliwych, kobiet w ciąży oraz karmiących zalecane jest stężenie 1,5% – jednak w tej grupie oraz u dzieci olejki powinno stosować się tylko pod okiem specjalisty.
- Jeżeli olejki zostaną wtarte w dużą powierzchnie skóry to wówczas wnikają do krwi i wywołują działanie ogólne.
- Olejki często są fałszowane -najczęściej są to kompozycję zapachowe, których nie wolno stosować ani doustnie, ani na skórę.
- Olejki muszą być czyste chemicznie; naturalne. Powinny spełniać wymogi Farmakopei Polskiej lub Europejskiej oraz posiadać atest PZH (rozwiązaniem alternatywnym dla gotowego produktu jest destylacja olejku w domu).
- Przed pierwszym zastosowaniem olejków należy wykonać 12-godzinny test uczuleniowy (kroplę olejku eterycznego rozpuszczamy w łyżce oleju bazowego, nanosimy na skórę przedramienia lub za uchem, sprawdzamy czy wystąpi reakcja alergiczna).
- Olejki najbezpieczniej stosować zewnętrznie. Niektóre olejki można przyjmować doustnie, ale trzeba posiadać dużą wiedzę, by móc je bezpiecznie stosować, gdyż wywierają silne działanie farmakologiczne. Przedawkowane lub zbyt długo stosowane mogą wywołać zatrucie, a nawet mogą prowadzić do uszkodzenia organów: wątroby czy nerek.
Czym olejki eteryczne różnią się od esencji kwiatowych?
Pozyskiwane najczęściej metodą destylacji parą wodną olejki eteryczne zawierają w sobie szereg wymienionych powyżej substancji czynnych. Jak już wspomnieliśmy wyżej mają również listę wskazań i przeciwwskazań nawet gdy są używane zewnętrznie. Same esencje kwiatowe to bezwonne oparte na wodzie (w tym przypadku potencjonalizowanej w oleju sezamowym) esencje z wyłącznie z kwiatów, a właściwie ich zapis wibracyjny. Nie zawierają żadnych substancji czynnych i nie mają żadnych przeciwwskazań. Mogą być przyjmowane zarówno doustnie jak i używane zewnętrznie jako dodatek do kąpieli lub jak w przypadku SPOKOJU dodatek do oleju aromaterapeutycznego. Same olejki eteryczne poprzez substancje czynne działają zarówno na nasze ciało, jak i emocje. Esencje kwiatowe działają na warstwach subtelnych (tzw. Ajurwedyjskich kosha) i poprzez ciało emocjonalne oddziałują również na nasze ciało fizyczne. Pomagają usunąć przyczynę nierównowagi poprzez podnoszenie wibracji i uwalnianie wzorców energetycznych. Połączenie olejków eterycznych z esencjami kwiatowymi (oraz mineralnymi) i maceratami olejowymi daje niesamowite efekty, których nie sposób osiągnąć korzystając wyłącznie z olejków eterycznych! Przekonaliśmy się o tym wielokrotnie…
Z czego składa się SPOKÓJ?
Podstawowym składnikiem jest macerat z zimno tłoczonego oleju ze słodkich migdałów i kwiatów lawendy. Lawenda ma działanie odprężające, silnie relaksujące i delikatnie ochładzające. Z kolei olej ze słodkich migdałów jest od setek lat wykorzystywany do pielęgnacji skóry. Ma właściwości nawilżające i uelastyczniające. Działa odżywczo na skórę i poprawia jej ukrwienie. Jest wykorzystywany również do pielęgnacji bardzo wysuszonej i problematycznej skóry (m.in. w przypadku egzemy). Olej ten opóźnia procesy starzenia oraz stymuluję syntezę włókien kolagenowych. Sam olejek eteryczny z lawendy ma bardzo szerokie zastosowanie. Działa (podobnie jak sama lawenda) silnie odprężająco, relaksująco, harmonizująco łagodzi skutki stresu oraz jest zalecany w przypadku bezsenności. Olejek eteryczny copaiba ma działanie odprężające i uspokajające. Jest zalecany osobom cierpiącym z powodu nerwicy oraz będących pod wpływem chronicznego stresu. Łagodny działaniu olejek rumiankowy ma też działanie uspokajające. Łagodzi rozdrażnienie oraz jest zalecany w przypadku bezsenności. Olejek sandałowy przez specjalistów od aromaterapii nazywany jest olejkiem pierwszej pomocy duchowej. Drewno sandałowe zbliża nas do „naszego boskiego pierwiastka” i pomaga przetrwać okres lęku. Działa wychładzająco, uspokajająco i poprawia nastrój. Olejek lemongrasowy o silnym i charakterystycznym aromacie podnosi poziom naszej energii życiowej i pomaga uwolnić trudne emocje. Esencja z lawendy działa podobnie jak olejek eteryczny uspokajająco i pomaga nam wyciszać się z stanach silnego pobudzenia. Jest zalecana w przypadku bezsenności. Esencja z kwiatów ashwaghandy wspiera naszą witalność i pomaga obniżać poziom stresu. Daje wytrwałość i siłę. Esencja kwiatowa z rumianku jest przeznaczona dla osób, które cierpią na wahania nastroju i łatwo wpadają w złość. Pomaga nam zrównoważyć nasze emocje. Esencja z krwawnika wzmacnia naszą aurę sprawiając, że stajemy się bardziej odporni na wpływ otoczenia. Esencja z czerwonej koniczny pomaga osobom nadwrażliwym ugruntować się i poczuć się bezpiecznie. Podłącza nas pod energię Matki Ziemi. Z kolei esencja mineralna z ametystu podnosi poziom naszej energii życiowej i pomaga nam otworzyć się na rozwój duchowy.
INCI: Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Lavendula Augustifola Extract, Lavandula Angustifolia Essential Oil**, Copaifera Essential Oil**, Anthemis Nobilis Essential Oil**, Santalum Album Essential Oil**, Cymbopogon Flexuosus Essential Oil**, Withania Somnifera Flower Extract, Chamaemelum Nobile Flower Extract, Achillea Millefolium Flower Extract, Trifolium Pratense Flower Extract, Amethyst Extract
** olejek eteryczny posiada atest CPTG (Certified Pure Tested Grade), jako czysty, organiczny, aromatyczny związek starannie wyekstrahowany z roślin
Jak stosować olej aromaterapeutyczny z esencjami kwiatowymi?
Niewielką ilość rozprowadzaj np. na nadgarstkach, za uszami i w okolicy środka klatki piersiowej.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego po zastosowaniu oleju aromaterapeutycznego ENERGIA.
KREM DO TWARZY
Moja droga do naturalnej pielęgnacji była kręta. Wiodła przez pracę w dziale urody kolorowego magazynu modowego. Przez moje ręce przechodziły kremy, balsamy do ciała najdroższych, światowych marek. Kiedy w moim życiu pojawiła się ajurweda, najstarsza nauka o zdrowiu, zaczęłam powoli uzdrawiać zawartość mojej kosmetyczki i łazienki. Proces ten przyspieszył gdy poznałam Maćka. Przez długi czas poranną toaletę kończyłam delikatnym masażem twarzy wykonywanym połączeniem kremu do twarzy (najbardziej naturalnego jaki udało mi się kupić) z zimno tłoczonym olejem migdałowym. Gdy Maciek opracował nasz olej do twarzy Prakriti zastąpił one wszystkie inne produkty do pielęgnacji skóry twarzy. Proces przejścia od konwencjonalnej pielęgnacji do olejowanie trwał kilka lat. Odbył się na zasadach ewolucji, a nie rewolucji. Świadomi tej drogi i czasu, który zajmuje jej pokonanie, stworzyliśmy nasz ODŻYWCZY KREM DO TWARZY PRAKRITI. Krem oparty w dużej mierze na naszym ajurwedyjskim, ziołowym oleju do twarzy. Krem, który stanowi pomost pomiędzy tradycyjną pielęgnacją, a olejowaniem. Jak najbliższy naturze i pozbawiony nawet niewielkiego dodatku chemicznych stabilizatorów, emulgatorów, konserwantów i zapachów. Po miesiącach starań, gdy nasza kuchnia zaczęła przypominać laboratorium chemiczne, uzyskaliśmy recepturę, którą chcemy się z Wami podzielić. Nasz odżywczy krem do twarzy Prakriti łączy to co najlepsze w naszym oleju do twarzy, silnie nawilżającym oleju migdałowym i hydrolacie różanym. Wszystko z dodatkiem surowego, organicznego masła kakaowego i włókien pomarańczy. W charakterze konserwantów (grając może nie pierwsze, ale bardzo istotne skrzypce) występują konserwant z fermentowanej rzodkwi i kokosa. Całość podkreśla olejek sandałowy oraz absolut róży indyjskiej. Wszystko, jak potwierdziły badania, aby podarować Wam produkt, który nawilża, uelastycznia, odżywia i regeneruje skórę twarzy. Przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji zmęczonej i pozbawionej blasku skóry. Produkt w 100% na bazie składników naturalnych i pochodzenia naturalnego. W końcu krem do twarzy, który swoją cenę zawdzięcza nie intensywnej strategii marketingowej, ale synergii najlepszych jakościowo naturalnych składników. Krem unikatowy, ponieważ powstający na bazie oleju ziołowego przygotowanego zgodnie z tradycyjną metodą ajurwedyjską! Chcesz kupić odżywczy krem do twarzy Prakriti? Zapraszamy do naszego sklepu online
Z CZEGO SIĘ SKŁADA?
W pierwszej kolejności z 11 ziół, kwiatów i przypraw, które wchodzą w skład naszego oleju do twarzy Prakriti oraz zimno tłoczonego oleju sezamowego, który stanowi jego bazę. Dokładny skład oleju do twarzy znajdziesz tutaj. Połączyliśmy go z zimno tłoczonym olejem migdałowym. Od lat używam go do codziennej pielęgnacji mojej z natury suchej skóry twarzy (ostatnio w połączeniu z naszym olejem do twarzy). Olej migdałowy jest od setek lat wykorzystywany do pielęgnacji skóry. Ma właściwości nawilżające i uelastyczniające. Działa odżywczo na skórę i poprawia jej ukrwienie. Jest wykorzystywany również do pielęgnacji bardzo wysuszonej i problematycznej skóry (m.in. w przypadku egzemy). Olej ten opóźnia procesy starzenia oraz stymuluję syntezę włókien kolagenowych. Organiczny hydrolat różany jest cudownym tonikiem dla naszej skóry. Od lat używam go (często w połączeniu z opisanym wyżej olejem migdałowym) jako płyn do demakijażu. Działa antyoksydacyjnie – chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia. Posiada właściwości przeciwzmarszczkowe, nawilżające, ujędrniające i napinające skórę. Aloes jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin w kosmetyce. Silnie regeneruje skórę i wspomaga proces gojenia. Zawarte w nim składniki wspierają produkcję kolagenu i uelastyczniają skórę. Mocno chłodzący i nawilżający miąższ aloesowy wspaniale radzi sobie również z poparzeniami słonecznymi, odparzeniami i stanami zapalnymi skóry. Wykazuje właściwości antyalergiczne. Aloes jest również wspaniałym składnikiem do pielęgnacji skóry twarzy – zarówno tej wysuszonej, jak i problematycznej borykającej się z trądzikiem. Nierafinowane, organiczne masło kakaowe również nawilża, uelastycznia i działa ochronnie oraz odmładzająco na skórę. Ponadto rozświetla ją i wygładza. Organiczny wosk pszczeli jest naturalnym emulgatorem, który odżywia i nawilża i wygładza skórę twarzy. Pierwszym składnikiem pochodzenia naturalnego (akceptowanym przez ECOCERT w produkcji kosmetyków naturalnych) jest powstający z oliwy z oliwek tzw. olivem. Ten wyprodukowany wyłącznie z naturalnych składników emulgator dodatkowo wzmacnia właściwości nawilżające i wygładzające naszego kremu. Co zapobiega jego rozwarstwianiu się? Włókna pomarańczy, które są w pełni naturalnym stabilizatorem emulsji. Naturalna witamina E to miks naturalnych tokoferoli oraz zimno tłoczonego oleju słonecznikowego. Tokoferole są bardzo silnymi antyoksydantami. Chronią komórki skóry przed wolnymi rodnikami i promieniowaniem UV. Zabezpieczają ją przed utratą wilgoci i stymulują produkcję kolagenu. Działają ujędrniająco i odmładzająco. Leucidal Liquid, czyli ekologiczny konserwant z rzodkiewki jest naturalnym płynnym konserwantem pochodzenia roślinnego, opartym na przeciwbakteryjnych peptydach, pozyskiwanych w procesie fermentacji rzodkwi. Jest przyjazny dla skóry i został akceptowany przez ECOCERT jako alternatywny środek konserwujący w najwyższej jakości kosmetykach ekologicznych. Ma właściwości antybakteryjne i działa antyseptycznie na skórę. Konserwant ekologiczny z kokosa powstaje w wyniku fermentacji owoców palmy kokosowej. Skutecznie zastępuje parabeny w najlepszych jakościowo, naturalnych kosmetykach. Skutecznie hamuje rozwój grzybów w tym pleśni i drożdży. Jest rewelacyjnym uzupełnieniem konserwantu z rzodkiewki o właściwościach nawilżających. Dodatek absolutu róży indyjskiej wpływa m.in. na zapach. Relaksuje, uspokaja, odprężą i łagodzi stany lękowe. Łagodzi gniew i poprawia funkcjonowanie wątroby. Olejek różany przeciwdziała starzeniu się skóry, działa ściągająco i antyseptycznie. Z kolei olejek sandałowy jest znany ze swoich właściwości ochładzających i nawilżających. Poprawia nastrój, wspiera procesy regeneracyjne na poziomie komórkowym, działa antyseptycznie, antybakteryjnie i uspokajająco.
Uwaga: jako, że nasz odżywczy krem do twarzy jest produktem w 100% naturalnym lub pochodzenia naturalnego przechowywany w temperaturze powyżej 25 st. C może delikatnie zmienić kolor (ale nie właściwości) na beżowy. Aby zabezpieczyć zawartość słoiczka przed wysychaniem, upewnij się, że krem jest dobrze zakręcony.
Składniki (INCI): Rosa Damascena Flower Water**, Prunus Amygdalus Dulcis Oil**, Helianthus Annuus Seed Oil, Sesamum Indicum Seed Oil*, Cera Alba**, Theobroma Cacao Seed Butter**, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, Citrus Aurantium Sinensis Fiber, Aloe Vera*, Lactobacillus, Aqua, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Calendula Officinalis Flower, Lavandula Angustifolia, Rosa Damascena, Jasminum Officinalis, Matricaria Chamomilla, Glycyrrhiza Glabra, Viola Tricolor, Bacopa Monnieri, Equisetum Arvense, Acorus Calamus, Crocus Sativus, Jasminum Auriculatum Oil, Cocos Nucifera Fruit Extract, Santalum Album Sandalwood Oil, Rose Absolute Oil, Tocopherols, Citronellol, Geraniol
*certyfikowany składnik ekologiczny z atestem spożywczym
**składniki organiczne
JAK STOSOWAĆ KREM DO TWARZY PRAKRITI?
Odżywczy krem do twarzy: nakładaj cienką warstwę na osuszoną skórę twarzy i delikatnie wmasuj. Krem można stosować zarówno do porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Ja często stosuję o poranku odżywczy krem do twarzy, a wieczorem nasz olej do twarzy Prakriti.
CO POTWIERDZIŁY BADANIA?
Badania dermatologiczne na 25 osobach nie wykazały ani jednego odczynu niepożądanego, ani alergizującego po zastosowaniu kremu odżywczego twarzy Prakriti. Badania aplikacyjne trwające 3 tygodnie na 25 osobach udowodniły, że:
- Stosowanie produktu daje odczucie odżywienia skóry
- Stosowanie produktu daje odczucie nawilżenia skóry
- Stosowanie produktu sprawia, że skóra staje się elastyczna w dotyku (uelastycznia)
- Produkt regeneruje skórę