Typy skóry zdaniem ajurwedy

Pytacie nasz często jaki olej najlepiej będzie równoważył i odżywiał Waszą skórę, Wasze ciało, a idąc dalej również Wasz umysł. Dzisiaj kilka wskazówek, które po pierwsze pomogą wybrać olejową pielęgnację skrojoną na miarę. Po drugie krok po kroku wyjaśnimy jak ajurweda dzieli typy skóry w odniesieniu do równowagi poszczególnych Dosz. Na początek dwa ważne pojęcia, czyli tzw. PRAKRITI – innymi słowy nasza konstytucja i natura oraz VIKRITI – obecna nierównowaga. Jak pięknie wyjaśniał Przemek Wardejn, zaprzyjaźniony konsultant ajurwedyjski w naszym bestsellerowym „Jedzeniu, które leczy”: (…) Aby podsumować: dominacja dosz w momencie poczęcia określa nasze prakriti tzw. konstytucję. Nierównowaga żywiołów (a co za tym idzie dosz) w naszym ciele to tzw. vikriti. Im bardziej różni się od naturalnego, tym gorzej się czujemy. Wybierając dietę, zioła, zabiegi i styl życia, powinniśmy kierować się właśnie vikriti. Natura – prakriti –nie zmienia się. Może jednak zostać zasłonięta przez wspominaną nierównowagę. Wówczas należy tę zasłonę „zdjąć”. Robimy to właśnie poprzez obniżanie obecnie dominującej doszy. (…) Korzystając z bliższych nam pojęć współczesnej medycyny prakriti możemy porównać do naszej genetyki. Zestawu cech zarówno psychicznych, jak i fizycznych, które kształtują się już w momencie poczęcia. Vikriti to z kolei nasza chwila obecna. To jak w danym momencie się czujemy, na co mamy ochotę, jak wygląda nasze samopoczucie, nasze trawienie czy sen. Dla przykładu wyjaśnię, że ja – urodzeniowa Pitta – Vata od lat gdy obserwuję swoją skórę zauważam w niej głównie cechy charakterystyczne dla Vata. Dlatego właśnie tę doszę mam głównie na uwadze gdy wybieram oleje i naturalne produkty do pielęgnacji.  Pojęcie natury, czyli konstytucji oraz obecnej nierównowagi ajurweda wykorzystuje również do opisu tytułowych typów skóry.

 

I tak osoby z VATA PRAKRITI, czyli Ci wszyscy z nas, którzy w swojej naturze mają przewagę doszy VATA (składa się z żywiołu powietrza i przestrzeni) mają skórę cienką i z drobnymi porami. Mają ciemną karnację, ale odcień ich skóry jest szarawy i blady. Ich skóra jest zimna w dotyku i sucha. Szczególnie zimne pozostają stopy i ręce. Są bardzo wrażliwe na zmiany klimatu. Osoby w VATA VIKRITI (obecną nierównowagą, czyli nadmiarem doszy Vata; jak ja) mają tendencję do: bladości, szorstkości i suchości, pęknięć na skórze, suchych wysypek, suchej egzemy, odcisków i stwardnień na stopach. Jeśli doskwiera Ci nadmiar żywiołu powietrza i przestrzeni do codziennej pielęgnacji skóry ciała jesienią i zimą wybieraj zimno tłoczony olej sezamowy oraz nasz olej co ciała VATA Prakriti. Z kolei wiosną i latem zimno tłoczony olej słonecznikowy oraz nasz olej ALOESOWY (dostępny już na przedsprzedaży; szczegóły pod mailem prakriti@sklep.pl). Do pielęgnacji skóry twarzy polecamy nasz olej do twarzy Prakriti, który szczególnie w okresie jesienno – zimowym można łączyć z zimno tłoczonym olejem migdałowym.

Osoby z PITTA PRAKRITI, czyli Ci wszyscy z nas, którzy w swojej niezmiennej naturze mają przewagę doszy PITTA (żywioł ognia i wody) mają jasną lub brzoskwiniową karnację z tendencją do piegów. Ich skóra jest miękka, wilgotna w dotyku i lśniąca oraz bardzo wrażliwa na promienie słoneczne (opalają się na „różowo”, są podatni na poparzenia słoneczne). Jest również bardzo wrażliwa na wszelkie środki chemiczne obecne w żywności, ubraniach,  czy środkach piorących. Jeśli tu i teraz doskwiera Ci nadmiar żywiołu ognia i wody, czyli osoby o PITTA VIKRITI mają tendencję do: stanów zapalnych skóry, czerwonych, swędzących wysypek, przetłuszczającej się skóry w okolicach czoła i nosa, wcześnie występujących zmarszczek, trądziku, wągrów, białych wyprysków oraz przebarwień. Jeśli doskwiera Ci nadmiar żywiołu ognia i wody do codziennej pielęgnacji w okresie jesienno – zimowym możesz stosować zimno tłoczonego oleju słonecznikowego w połączeniu z naszym olejem ALOESOWYM (dostępnym już na przedsprzedaży; szczegóły pod mailem prakriti@sklep.pl). Z kolei ciepłą wiosną i latem przerzuć się na zimno tłoczony olej kokosowy (w tych miesiącach, gdy jest naturalnie płynny) w połączeniu z naszym olejem do ciała PITTA Prakriti. Do pielęgnacji skóry twarzy polecamy nasz olej do twarzy Prakriti.

I na zakończenie osoby, które w swojej naturze mają przewagę doszy kapha (żywioł wody i ziemi), czyli KAPHA PRAKRITI. Ich skóra jest gruba, elastyczna, wilgotna i raczej blada. W dotyku jest miękka oraz chłodna. Mają tendencję do skóry przetłuszczającej, która ładnie się starzeje i długo pozostaje młoda. Jeśli tu i teraz masz nadmiar żywiołu wody i ziemi, czy reprezentujesz tzw. KAPHA VIKRITI Twoja skóra jest tłusta, a jej pory są zatkane. Masz prawdopodobnie tendencję do dużych porów, wągrów oraz dużych, ropnych pryszczy z białymi główkami. Właśnie ze względu na grubość i tłustość, osoby z nadmiarem duszy kapha powinny masować się przy użyciu olejów najrzadziej, nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Codziennie mogą natomiast korzystać z tzw. suchych masaży. Jeśli już sięgają po oleje to w okresie jesienno – zimowym może to być olej gorczycowy lub ewentualnie zimno tłoczony sezamowy połączony z naszym olejem do ciała VATA. Z kolei w okresie wiosenno – letnim dobrze sprawdzi się olej z kiełków pszenicy (analogicznie nie częściej niż 2 razy w tygodniu) połączony wymiennie z naszym olejem do ciała PITTA (gdy jest gorąco) lub VATA (w chłodniejsze wiosenne dni). Do codziennej pielęgnacji skóry twarzy kapha może stosować (raz dziennie) nasz olej do twarzy Prakriti, który dzięki zastosowaniu części ziół oraz procesowi gotowania w miedzi (działa antyseptycznie) zalecany jest dla cery trądzikowej oraz nie zatyka porów wchłaniając się natychmiast. 

Ps. Opisane tutaj typy skóry dotyczą konstytucji jednodoszowej, która zdarza się rzadko. Najczęściej mamy do czynienia z nierównowagą kilku Dosz w naszej naturze. 

Ps 1. Foto Unsplash

4 komentarze

  1. Dziękuję za ten wpis! Mam pytanie: pani doktor określiła moje pakriti jako Pitta-Vata, a Vikriti jako Pitta, kapha. Od lat zmagam się z suchą łuszczycą całego ciała i dlatego szukam pomocy w ajurwedzie. Jakie oleje powinnam wybrać?

    • Dzień dobry, dziękujemy za wiadomość. Biorąc pod uwagę suchą łuszczycę można spróbować olej aloesowy połączony ewentualnie z zimno tłoczonym olejem migdałowym 🙂 Pięknego dnia 🙂 Ps. Zapraszamy również na warsztaty w Indiach w trakcie majówki w fantastycznym ośrodku ajurwedyjskim gdzie można skorzystać z konsultacji i zabiegów na miejscu. Szczegóły w zakładce „warsztaty” na medytujemy.pl

  2. Czy mogę prosić o podpowiedź, jaki olej stosować przy połączeniu dosz Pitta i Kapha? Jednocześnie czuję potrzebę uspokojenia i wyciszenia jako Pitta, jak i rozgrzania jako Kapha
    Za to w Vikriti wychodzi mi przewaga Vaty…
    Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę pięknego dnia!

    • Dzień dobry, najważniejsze jest vikriti, a w drugiej kolejności prakriti. Jeśli vikriti to Vata to o tej porze roku proszę spróbować Olej Vata ale połączyć go z zimno tłoczonym olejem słonecznikowym, który jest zdecydowanie mniej rozgrzewający niż sezamowy. Ale jeśli jest Pani bardzo zimno, są zimne stopy, ręce to nawet z zimno tłoczonym sezamowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *